Bisiklet ne zaman ve kim tarafından icat edildi?

Son yıllarda kullanımı artan bisiklet, doğa dostu ve yakıt derdi olmamasıyla önemini arttırıyor. Vatandaşlar, "Bisiklet ne zaman ve kim tarafından icat edildi?" sorularının cevaplarını merak ediyor. İlk olarak 19. yüzyıl başlarında ortaya çıkan bisikletin ne zaman ve kim tarafından icat edildiği ile ilgili bilgiler karar.com'da...

Bisiklet ne zaman ve kim tarafından icat edildi?

Günümüzün en ekonomik, sağlıklı ve doğa dostu taşıtlardan biri olan bisiklet, daha önceleri 'velespit' adıyla biliniyordu. Bisikletin icadının 13. yüzyıl olduğu rivayet edilse de, resmî olarak 1800'lerde ortaya çıkmıştır. Peki, bisiklet nerede, ne zaman ve kim tarafından icat edildi?" Bisiklet ne zaman yapıldı? İşte detaylar...

Bisikletin icadında iki farklı tarih öne sürülmektedir. Bunlardan birincisi ilk prototipi oluştururken, ikincisi ise günümüzde kullandığımız ilk bisikleti temel olarak ortaya çıkarmıştır.

Hafif, iki tekerlikli, sürücüsü tarafından hareket ettirilen ve yönlendirilen bisiklet, insan enerjisini itme gücüne dönüştürmek amacı ile, bu güne değin geliştirilen araçların en verimlisi olarak kabul edilmektedir.

BİSİKLET NE ZAMAN İCAT EDİLDİ?

İlk olarak 19. yüzyıl başlarında ortaya çıkan bisiklet (bycyclebike) kısa sürede önemli bir ulaşım aracı durumuna gelerek tüm dünyada, ulaşım ve spor amacı için kullanılmaya başlanmıştır. Bir bisiklet sürücüsü 15-19 km'lik hızla, yani yürüme hızının 4 katına ulaşabilmektedir.

BİSİKLETİ KİM BULDU?

İlk 2 tekerlekli araç, Barontazi Sauerbrun tarafından 1818'de Paris'te yapılmıştır. Bu aracın pedal ve vitesi yoktu. Sürücü bindikten sonra ayakları ile iterek aracı sürüyordu.

Daha sonra 1839 da İskoçyalı McMillan daha gelişmiş bir araç yapmıştır. Bu araçta pedallerin yerini tutan ön ve arka tekerleklere monte edilmiş salınan bir sistem bulunmaktaydı.

1861 de Fransa da Pierre Michaux ve oğlu, bugün kullandığımıza benzer bir bisiklet yapmıştır. 1884'te H. J. Lawson, zincir ve dişlileri olan ve arka tekerleğin itmesi ile hareket eden bisikleti oluşturmuştur.

1888'de James Moore, Dunlop firmasının hava ile şişirilen lastiklerini kullanarak Belfast ta yeni bir tür yapmıştır. 1901-1906 da vites sistemi devreye sokulmuştur.

1962'de İngiliz mühendis, çapraz kadro iskeletini geliştirerek, günümüzde kullanılan güvenli ve süspansiyon seleli bisiklet yapmıştır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN