Bu bahaneler bizi daha çok öldürür... Misafir geldi, hayır diyemedik!

Bu bahaneler bizi daha çok öldürür... Misafir geldi, hayır diyemedik!

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, kentte koronavirüs vakalarının hızla arttığını belirterek 'ev içi' ziyaretlere dikkat çekti: 'Virüsü nasıl kapmış olabilirsiniz?' diye sorunca 'Hiç dışarı çıkmadık ama eve misafir geldi, hayır diyemedi' yanıtını alıyoruz.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Alaçam ilçesinde gerçekleşen kına yemeğinde pozitif vakaların çıktığını açıkladı. 

Valilik olarak tüm kamu kurumları ile ortak hareket ederek kentte salgının son durumunu, vaka seyrini ve bu seyir karşısında alınması gereken önlemleri görüşüp karara bağladıklarını belirten Dağlı "Samsun'da bu kararların sonucunda vaka sayısındaki artış ya da düşüşün tamamen halkımızın kurallara uyum düzeyine bağlı olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Kurallara uyuyormuş gibi yapıp ilk fırsatta maskemizi çıkarıp sosyal mesafeye dikkat etmeden bir hayat sürdüğümüzde, sadece vaka ve kayıp sayımız artırıyor" dedi.

"VAKA SAYIMIZ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"

Bu durumun en üzücü örneğinin yakın zamanda Alaçam ilçesinde yaşandığını söyleyen Dağlı "Koronavirüs bulaşının önlenmesi için yemekli kına gecelerine, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzda yasak kararı aldığımız ilimizde bir kına sahibimiz, yemek dağıtamadığından misafirlerinin hepsini topluca dışarıda bir mekanda yemeğe davet etmiş. Bu dikkatsizlikten pozitif ve onların temaslısı 17 vaka ortaya çıktı. Maalesef kurallara uyuyormuş gibi davranıp uymama yaklaşımı nedeniyle ilimizde vaka sayımız her geçen gün artıyor. Üzülerek söylüyorum ki kayıplarımız da bu manada artış göstermeye başladı." açıklamasında bulundu.

Dağlı, Samsun'da son 48 saatte 4 kişinin koronavirüs yüzünden sevdiklerinden ayrılmak zorunda kaldığını vurgulayarak şöyle devam etti:

"VAKA YAYILIMIN ÖZETİ BU KISA DİYALOG"

"Onları yanımızda ve sağlıklı tutmak elimizde. Veriler bize, ilimizde virüsün aile içinde, çoğunlukla akrabalar arasında daha hızlı yayıldığını gösteriyor. Sahada filyasyon çalışması yapan arkadaşlarımızla görüştüğümüzde bize ilginç anekdotlar aktarıyorlar. 

Ekibimiz temas ve vaka takibi yapmak için aynı apartmanda beraber yaşayan bir aileyi kontrole gittiğinde, 'Virüsü nasıl kapmış olabilirsiniz?' diye sorunca, 'Hiç dışarı çıkmadık, çok dikkat ettik ama eve misafir geldi, hayır diyemedik.' yanıtını alıyorlar. Aslında ilimizdeki vaka yayılımının özeti, bu kısa diyalogda gizli. 'Misafir geldi, hayır diyemedik'.

Bir yere gitmiyoruz, dikkat ediyoruz ama evlerimizde hala akrabalarımızdan, yakınlarımızdan geçmez düşüncesiyle misafir kabul etmeye devam ediyoruz. Lütfen özellikle bu kış döneminde evlerimizde misafir kabul etmeyelim. Gelmek isteyenlere, 'Hayır' diyelim. Bu kış hepimiz için aşı uygulaması başlayana kadar sessiz, sakin bir kış olsun."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN