Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İOKBS açıklandı mı?

5,6,7,8, hazırlık sınıfı 9, 10 ve 11'inci sınıflara yönelik bursluluk sınavı sonuçları için heyecan giderek artmakta. İOKBS sınavı 5 Eylül 2020 tarihinde Türkiye saati ile saat 10.00'da gerçekleştirildi. Sınava giren adaylar heyecanla İOKBS sonuçlarını beklemekte. Peki Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar…

Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İOKBS açıklandı mı?

‘İOKBS açıklandı mı?’ sorusu sınava giren adaylar tarafından araştırılmakta. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi olarak düzenlenmekte olan bursluluk sınavı 2020 senesinde Eylül ayında gerçekleştirildi. MEB tarafından yayımlanan kılavuzda sonuçların ne zaman açıklanacağı duyuruldu.

İOKBS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav sonuçları 28 Eylül tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr internet adresi üzerinden duyurulacak.

Okul müdürlükler öğrenci velisinin isteği üzerine sınav sonuç belgesi'ni elektronik ortamdan alıp mühür ve imza ile onaylandıktan sonra öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verilecektir.

Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır.

a. Her öğrencinin cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her öğrenci için dört ayrı ham puan hesaplanır.

ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP)bulunur.ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdına işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacaktır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN