Cem Adrian kimdir, kaç yaşında, nereli, gerçek adı ne? İşte bilinmeyen hayatı...

Cem Adrian kimdir, kaç yaşında, nereli, gerçek adı ne? İşte bilinmeyen hayatı...

Müzik dünyasının sevilen sesi Cem Adrian, online müzik platformlarında en çok dinlenen şarkıcılar arasında yer alıyor. Ünlü şarkıcı, 2019 yılında 'taşıyıcı anne' aradığını duyurarak kamuoyunun gündemine gelmişti. İşte biyografisi...

Alternatif rock müziğin popüler ismi Cem Adrian, online müzik platformlarında yoğun ilgi görüyor. Kendine has tarzı olan ünlü şarkıcı, geçen yıl 'taşıyıcı anne' aradığını kamuoyu ile paylaşmış, sosyal medyada gündem olmuştu.

Cem Adrian'ın tam adı Cem Filiz'dir. 'Adrian' soyadını, doğduğu ve büyüdüğü Edirne şehrinin antik çağlardaki ismi olan 'Hadrianoupolis'ten esinlenerek aldı.

CEM ADRİAN'IN HAYAT HİKAYESİ

30 Kasım 1980 tarihinde Edirne'de dünyaya geldi. Ortaokul sıralarında müzikle ilgilenmeye başlayan Cem Adrian, ilk bestelerini de bu yıllarda yaptı. 12 yaşından itibaren Edirne'de radyo programcılığına adım attı ve bu işi yaklaşık 10 yıl boyunca belirli aralıklarla devam ettirdi. Radyoculuğun, müzik yapabilmesi için hayatında önemli bir yeri olduğunu belirten sevilen şarkıcı, ilk albümünde yer alan iki şarkı dışında bütün şarkıları çalıştığı radyonun stüdyosunda kaydetti.

12 yaşında başladığı radyoculuk hayatına 6 sene devam etti, bu süre içinde tiyatro ve fotoğrafçılık eğitimi aldı, çalıştığı radyonun kayıt stüdyosunda kendine ait yaklaşık 250 şarkı kaydetti. Ses telleri normal bir insanın 3 katı uzunluğundadır.

Sonraki yıllarda müzik piyasasında şansını denemek ve amaçladığı noktalara gelebilmek için İstanbul'a gelen Cem Adrian, 2003 yılında Serkan ve Efkan Erdal ile birlikte kurdukları 'Mystika' adlı etnik müzik grubunda solist ve dansçı olarak çeşitli mekanlarda sahne aldı. 2004 yılında, bir kafede çalıştığı sırada, Demet Sağıroğlu vasıtasıyla tanıştığı Fazıl Say'ın bir arkadaşı ile tanışma fırsatı yakaladı ve pek çok enstrüman sesini kendi sesiyle taklit ederek hazırladığı demosunu Fazıl Say'a ulaştırdı. Fazıl Say'ın davetiyle Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi'nde özel öğrenci statüsünde eğitime başladı. Duyduğu sese hayran olan Say, Cem Adrian'ın Bilkent Üniversitesi'nde özel öğrenci statüsünde eğitim alması için önayak oldu.

2005 yılının Şubat ayında, 1997 ve 2003 seneleri arasında Edirne'de kaydettiği demolardan ve 2004 yılının Ekim ayında Fazıl Say ile beraber verdiği ilk konserin kayıtlarından oluşan 'Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım' adlı albümünü çıkardı.

2006 yılının sonbaharında, yapımcılığını kendi üstlendiği ikinci albümü 'Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti'yi çıkaran Cem Adrian, bu albümde yer alan ve albümle aynı adı taşıyan şarkısında, 134 kanal vokal kaydı yaparak hiç enstrüman kullanmadı. Albümün genel yapısı, Cem Adrian'ın, bas, tenor, mezzo, soprano ve koloratur soprano seslerinin koro kayıtları üzerine döşenen elektronik altyapılar oluşturdu. Bu albüme Denizhan, Umay Umay ve Suicide vokalleri ile katkıda bulundu.

2006 yılı sonundaki 'Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti' albümünün tanıtım konseri performansı ve Hayal Kahvesi konserler dizisi başta olmak üzere Türkiye'nin birçok ilinde verdiği konserlerini, üçüncü albüm projesine kadar devam ettirmiştir.

'Emir' albümünün kayıtları sürerken, 2007 yılı sonunda kayıtlarına başlanan, sadece piyano kullanılarak hazırlanan serinin ilk albümü olan 'Essentials / Seçkiler - Etnik' Haziran 2008'de piyasaya çıkmıştır.

2007 yılı Temmuz ayında çalışmalarına başlanan, prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği, albüm kayıtlarından, şarkı sözüne, müziklerinden, aranjelerine kadar kendisinin yaptığı dördüncü profesyonel çalışması 'Emir' albümü 26 Aralık 2008 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Albümde konuk olarak; Hayko Cepkin ve Pamela Spence yer almıştır.

Albümünün yan prodüktörlüğünü yapan Emin Yasin Vural ile birlikte elektronik ağırlıklı bir albüm hazırladı. Adrian, 2008 yılının Mart ayında 'Essensials / Seçkiler-1' adlı albümünü piyasaya çıkardı.

Beşinci stüdyo albümü olan, 'insanın dönüp dolaşıp varacağı yerin yine kendisi olduğunu' vurguladığı 'Kayıp Çocuk Masalları', 25 Aralık 2010 tarihinde piyasaya çıkmıştır. 12 parçadan oluşan albümün tüm şarkılarının söz ve müziği Cem Adrian'a aittir. Albümde Murat Yılmaz Yıldırım ve Aylin Aslım ile düetleri bulunmaktadır. 18 Eylül 2012 tarihinde altıncı stüdyo kaydı olan 'Siyah Bir Veda Öpücüğü' adlı albümünü çıkarmıştır. Albümde 12 şarkı bulunmaktadır. Albümde, 'Hani Bazen' adlı şarkıda Ayten Alpman ile Cem Adrian düet yapmıştır

2016 yılında 'Essentials / Seçkiler 2' albümünü piyasaya çıkaran Adrian'ın yedinci stüdyo albümü 'Tuz Buz' ise Kasım 2017'de dinleyicilerle buluştu. Sanatçı, konserlerinin yanı sıra yeni albümlerin ve bir kitabın hazırlıklarını sürdürüyor.

CEM ADRİAN ALBÜMLERİ

2017 - Tuz Buz
2016 - Essentials / Seçkiler 2
2015 - İlk ve Son Kez (Single)
2015 - Yalnızlık Senden Daha Çok Seviyor Beni
2014 - Sana Bunları Hiç Bilmediğin Bir Yerden Yazıyorum
2014 - Cam Havli (Umay Umay ile birlikte)
2013 - Şeker Prens ve Tuz Kral
2012 - Siyah Bir Veda Öpücüğü
2010 - Kayıp Çocuk Masalları
2008 - Essentials / Seçkiler
2008 - Emir
2006 - Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti
2005 - Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım

CEM ADRİAN FİLMLERİ (OYUNCU)

2008 - Sıcak (İmam) (Sinema Filmi)

CEM ADRİAN FİLMLERİ (MÜZİK)

2009 - Düşler ve Yok Oluşlar (Sinema Filmi)
2008 - Sıcak (Sinema Filmi)
2006 - Ayça'yı Neden Seviyorum? (Kısa Film)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN