Dezenfektan iddiasıyla gündeme gelmişti! Ruhsar Pekcan görevden alındı

Dezenfektan iddiasıyla gündeme gelmişti! Ruhsar Pekcan görevden alındı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, kendi şirketinden bakanlığa dezenfektan sattığı iddiasıyla gündeme gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alınarak, yerine Mehmet Muş atandı.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, görevden alındı. Pekcan’ın yerine ise Mehmet Muş atandı. 

DEZENFEKTAN SKANDALIYLA GÜNDEME GELDİ

Ticaret Bakanlığı'ndan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait Nanoksia Biyoteknoloji firmasından 9 milyon liralık dezenfektan alındığı iddiasıyla gündeme gelmişti.  

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıkla ile, Nanoksia Biyoteknoloji şirketinden 507 bin 880 liralık ürün alındığını doğrulanırken, “Piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirildi” duyurusunu yapmıştı. 

“USULÜNE UYGUN BİR BİÇİMDE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR” 

Bakanlık açıklamasında, bakanlığın pandemi döneminde KDV hariç yaklaşık 6.56 milyon TL tutarında maske, alkol bazlı dezenfektan, siperlik, eldiven gibi ürün tedariği yaptığını belirterek, “KDV hariç 507,880 TL'lik dezenfektan Nanoksia Biyoteknoloji firmasından ilgili mevzuatın emredici hükümleri çerçevesinde gerekli tüm ürün/fiyat araştırmaları yapılarak, piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirilmiştir” denilmişti. 

Açıklamanın devamında “Üretici Nanoksia Biyoteknoloji firmasından yapılan 507,880 TL'lik dezenfektan tedariği, direkt üretici firma yerine en iyi fiyat veren ikinci firma tarafından temini gerçekleşseydi 853,600 TL'ye tekabül edecektir” ifadeleri yer almıştı.ik dezenfektan tedariği, direkt üretici firma yerine en iyi fiyat veren ikinci firma tarafından temini gerçekleşseydi 853,600 TL’ye tekabül edecektir” ifadeleri yer almıştı. 

DAVUTOĞLU İSTİFA ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

Pekcan’ın kendi şirketinden mal aldığını itiraf etmesini sosyal medya hesabı üzerinden sert bir dille eleştiren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, şu sözlerle istifa çağrısında bulunmuştu:   

Özürleri kabahatlerinden büyük!   

Ticaret Bakanlığı açıklama yapıyor, "Evet, bakanın firmasından mal aldık ama ucuza."  

Sayın Bakan, sizin hiç utanmanız yok mu? Derhal istifa edin! O koltuk size haram! 

Ruhsar Pekcan, 9 Temmuz 2018 tarihli ve 2018/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ilk kabinesine Ticaret Bakanı olarak atanmıştı. 

KARAR MANŞETE TAŞIMIŞTI  

“Dezenfektan satışı ile bakanlık koltuğu kirlendi” başlığıyla verilen haberde şu ifadeler yer almıştı: 

Türkiye’de devlet kurumlarını ‘kendi alanı’ gibi gören savcılar, valiler, kaymakamlara yönelik tepki sürerken en çarpıcı örnek bakanlık düzeyinde yaşandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile eşine ait şirketin, Ticaret Bakanlığı’na 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığı ileri sürüldü.

Rahatsızlık yaratan iddiaya ilişkin CHP’li Ali Öztunç “Sanki piyasada bu ürünü başka üreten kimse yokmuş gibi kendi firmasından kendi bakanlığı satın alıyor” tepkisini gösterdi.  

Öztunç “Turizm Bakanı turizm arazilerini özel şirketine devrediyor. Ticaret Bakanı ise özel şirketinden kendi bakanlığına malzeme satıyor. İnanılır gibi değil” dedi. 

Pekcan’ın sessizliğine işaret eden Öztunç “İki gündür yanıt yok. Kendi bakanlığınıza kendi şirketinizden satış yaptınız mı? Sattıysanız bu etik mi? İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorularını yöneltti. 

hayirli-isler.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN