200 yıl sonra bir ilk: Peru'da Dina Boluarte yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti

200 yıl sonra bir ilk: Peru'da Dina Boluarte yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti

Güney Amerika ülkesi Peru'da Devlet Başkanı Pedro Castillo'nun Kongre'yi kararnameyle feshetmeye teşebbüs ederek ülkeyi anayasal bir krize sürüklemesinden saatler sonra milletvekilleri 101 oyla Başkanı görevden almıştı. Kongre'nin çağrısı üzerine eski Başkan Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti. Boluarte'nin yeminiyle Peru'nun 200 yılı aşkın tarihinde bir ilk yaşandı. İlk kez bir kadın lider oldu. Öte yandan Castillo'nun gözaltına alındığı bildirildi.

Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo, Cumhuriyet Kongresi'ni kararnameyle feshedeceğini söylemesinden saatler sonra 101 milletvekili oyuyla başkanlık görevinden alınmıştı. Başkan'ın "kalıcı ahlaki yetersizliği" gerekçe gösterilerek yapılan oylamada 6 milletvekili karşı oy kullanırken 10 vekil çekimser kalmıştı.

İLK KADIN LİDER OLDU

60 yaşındaki eski Başkan Yardımcısı Dina Boluarte, yemin ederek Peru'nun 200 yılı aşkın tarihindeki ilk kadın lider oldu. Yemin töreni hem eski Başkan Castillo'nun hem de Kongre'nin birbirlerinin anayasal yetkilerini ortadan kaldırdığı belirsiz saatlerde gerçekleşti.

YOLSUZLUK MESAJI

Boluarte, ilk işinin Castillo'nun içinde bulunduğu iddia edilen yolsuzlukların üzerine gitmek olduğunu söyledi. Siyasi ateşkes çağrısında bulunan yeni Başkan, tüm siyasi çizgileri kapsayan yeni bir kabine kurulacağını söyledi. Mesleği avukatlık olan Boluarte, başkanlık görevini kağıt üstünde 2026'ya kadar sürdürecek.

BOLUARTE KİMDİR?

Apurimac bölgesine bağlı Chalhuanca kasabasında 31 Mayıs 1962'de dünyaya gelen Dina Boluarte, San Martin de Porres Üniversitesinden avukat olarak mezun oldu ve aynı üniversitede lisans üstü eğitimini tamamladı. Boluarte, siyasette ilk adımını 2018'de attı, Lima eyaletine bağlı Surquillo ilçesi belediye başkanlığı için adaylığını koydu ancak başarılı olamadı.

Aynı şekilde 2020'de Özgür Peru Partisi saflarında parlamento seçimlerine katılan Boluarte, yeterli oyu alamadı. Boluarte, 29 Temmuz 2021'de dönemin Cumhurbaşkanı Castillo tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanmıştı.

cdcd.jpg

CASTİLLO KARŞITI GÖSTERİCİLER KONGRE BİNASI ÖNÜNDE TOPLANDI

Peru'nun başkenti Lima'da, hükümeti devirmeye çalışmakla suçladığı Kongre'nin feshedildiğini ve acil durum hükümeti kurulduğunu duyuran Cumhurbaşkanı Pedro Castillo, Kongre tarafından görevinden azledilip gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dina Boluarte, Castillo'nun görevinden alınmasının ardından Kongrede yemin ederek ülke tarihinin ilk kadın cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Boluarte'nin yemini sırasında Castillo karşıtı göstericiler kongre binası önünde toplandı.

NELER OLMUŞTU?

Castillo, ulusa sesleniş konuşmasında, Kongre'nin feshedildiğini, bugünden itibaren ülkeyi acil durum hükümetinin yöneteceğini ve yeni Kongre için seçime gidilerek 9 ay içinde yeni anayasanın hazırlanacağını söylemişti.

Kongre'nin hükümetini hedef aldığını kaydeden Castillo, "Kongre hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi yerle bir etti. Bir 'Kongre diktatörlüğü' kurmak için Anayasa Mahkemesinin onayıyla güçler dengesini bozdu." demişti.

CASTİLLO'NUN KARARI HÜKÜMETİNDE İSTİFALARI GETİRDİ

Castillo'nun kararından sonra Dışişleri Bakanı, Ekonomi ve Maliye Bakanı, Adalet ve İnsan Hakları Bakanı, Çalışma Bakanı, Eğitim Bakanı, İletişim ve Ulaştırma Bakanı istifa etmişti.

ORDU VE POLİS, MEVCUT ANAYASAL DÜZENE BAĞLI KALACAK

Castillo'nun, Kongre'yi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından Peru Silahlı Kuvvetler Müşterek Komutanlığı ve Peru Ulusal Polisinden yapılan açıklamada, kurumların anayasal düzene saygı duyduğu ve aksi yönde bir eylemde bulunmayacağı belirtilmişti. Silahlı Kuvvetler ile polisin birlik içinde olduğu vurgulanan açıklamada, halka sakin olmaları çağrısı yapılmıştı.

svsvs-001.jpg

PERU'DA KONGRE, CASTİLLO'YU GÖREVDEN ALDI

Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından "kalıcı ahlaki yetersizlik" suçlamasıyla görevinden azledilmişti. Castillo'nun görevinden alınması yönündeki karar, genel kurul toplantısında 101 lehte, 6 aleyhte ve 10 çekimser oyla kabul edilmişti.

Kongre'de Castillo'nun görevden azledilmesi kararına gerekçe olarak "kamu fonksiyonlarını gasbetmeye, devlet yetkilerinin işleyişini engellemeye ve siyasi anayasa tarafından kurulan düzeni ihlal etmeye çalışmak" gösterilmişti. Pedro Castillo, Kongre'yi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Castillo hakkında ikisi "suç örgütünün parçası olup olmadığına yönelik" 5 cezai soruşturma yürütülüyor. Başsavcılık, 12 Ekim'de Castillo'yu bir suç örgütüne liderlik ettiği ve kamusal suçlar işlediği iddiasıyla yolsuzluk yapmakla suçlamıştı. Çeşitli dönemlerdeki açıklamalarında kendisine yönelik suçlamaları kabul etmeyen Castillo, Kongre'nin kendisine darbe yapmak istediğini birçok kez söylemişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN