ABD'den Türkiye'ye İsveç ve Finlandiya şartı: Onaylamazsanız F-16 yok

ABD'den Türkiye'ye İsveç ve Finlandiya şartı: Onaylamazsanız F-16 yok

ABD Kongre Komisyonu'nda Türkiye’ye olası F-16 satışı aynı zamanda da İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğine itirazları gündem konusuydu. Senatör Jeanne Shaheen, Türkiye'nin F-16 satın almasına, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği Türkiye tarafından onaylanırsa izin verileceğini söyledi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu'nda "Rusya'nın Saldırganlığıyla Mücadele: Ukrayna ve Ötesi" isimli oturumda, Türkiye’ye olası F-16 satışı ve Ankara’nın İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğine itirazları da gündem maddesiydi.

Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland'ın senatörlerin sorularını cevaplandığı ve oldukça ses getiren oturumda Demokrat Senatör Jeanne Shaheen, Türkiye'nin F-16 satın almasına, iki kuzey Avrupa ülkesinin NATO üyeliği TBMM tarafından onaylanmadıkça karşı çıkacağını ifade edildi.

VOA'nın haberine göre; Shaheen, İsveç'in NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin kaygılarını sebebiyle istekli şekilde çalıştığını dile getirdi. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu durumu 'iç siyasetteki çıkarları için kullanıyor' göründüğü görüşünü ifade eden Shaheen, bu durumun NATO'nun çıkarlarına ve Ukrayna'nın Rusya’yla savaşına destek için ABD'nin ihtiyaç duyduğu güvenlik mutabakatına da aykırı olduğunu iddia etti.

MACARİSTAN VE TÜRKİYE DIŞINDA HERKES ONAYLIYOR

Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine hazır olduğu konusunda hemfikir olduklarını belirterek, Macaristan ve Türkiye dışında tüm NATO müttefiklerinin iki ülkenin NATO üyeliğini onayladıklarını hatırlattı.

"Bu durum Türkiye ile her diyaloğumuzda gündeme geliyor" diyen Nuland, İsveç'in Türkiye ile bir yol haritası hazırladığını ve buradaki kriterlerin birçoğunu karşıladıklarını, daha fazlası için de çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Nuland, "Müttefiklerimiz olarak ihtiyaç duyduklarını düşündüğümüz güvenlik desteğini onlara verebilmek için Kongre'nin desteğine ihtiyacımız olduğunu Türk müttefiklerimize de belirttik" dedi. Nuland, Ankara'nın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay vermesinin, Türkiye'nin F-16 satın almasına ABD Kongresi'nde daha sıcak bakılmasını muhtemel kılacağı mesajını verdiklerini kaydetti.

'İKİ KONU BİRBİRİNDEN AYRI'

Nuland'ın bu açıklamaları ABD Dışişleri Bakanlığı'nın günlük basın brifinginde soruldu.

Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Kongre'de bu satışa muhalefet sürerken Nuland'ın sözlerinin Ankara tarafından ''dostça bir öneri'' olarak yorumlanmasının nasıl beklendiği sorusuna, bugünkü oturumu izlemediğini ancak genel olarak yürütmenin, Başkanı Biden'ın ve bakanlığın F-16'lar konusunda çok net olduğu yanıtını verdi.

Kongre'nin görüşlerini de memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Patel, ''Ancak Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğu ve NATO sistemi içerisinde güvenlik operasyonelliği konusunda desteğimizin devam edeceği konusunda da net olduk. Dolayısıyla bu konuda net olmaya devam edeceğiz. Yani bu iki konu (F-16lar ile İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya kabulü) birbirinden ayrı olmaya devam edecek; herhangi bir karşılıklılık söz konusu değil'' dedi

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) katılmak için geçen yıl başvuruda bulunmuştu ancak tekliflerinin NATO üyesi 30 ülkenin tamamı tarafından onaylanması gerekiyor. Türkiye ve Macaristan henüz başvuruları onaylamadı.

Tüm bunların yanında İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusunun ardından Türkiye’nin bu ülkelerden terör örgütleri konusunda talepleri ve NATO üyeliklerine onayıyla ilgili üç ülke arasında yürütülen görüşmeler tıkanmış, Şubat’ta yapılması planlanan üçlü mekanizma toplantısı Türkiye tarafından süresiz ertelenmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (11)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
11 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN