BM: Rusya ve Ukrayna insan hakları ihlalleri yaptı

BM: Rusya ve Ukrayna insan hakları ihlalleri yaptı

İkinci yılına giren Rusya’nın Ukrayna işgalindeki savaş esirleriyle ilgili rapor hazırlayan BM, iki ülkenin de savaş esirleri konusunda insan hakları ihlalleri yaptığını, bazı esirlerin infaz edildiğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) ‘Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'ya Yönelik Silahlı Saldırısı Bağlamında Savaş Esirlerine Yönelik Muamele’ başlıklı raporunda, iki ülkenin de savaş esirleri konusunda insan hakları ihlalleri yaptığını ve esirlerden bazılarının infaz edildiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi (OHCHR) tarafından yayınlanan raporda, 24 Şubat 2022-23 Şubat 2023 tarihleri arasında Rusya ve Ukrayna’nın savaş esirlerine yönelik yaklaşımları ve yaptıkları ihlaller ele alındı.

‘ESİRLER CANLI KALKAN OLARAK KULLANILDI’

OHCHR’nin raporunda, Rusya’nın 15 esiri infaz ettiği aktarılarak “Rusya Federasyonu'nun elindeki savaş esirlerine yönelik muameleyle ilgili olarak, OHCHR, savaş suçları oluşturabilecek ağır Uluslararası İnsan Hakları ihlallerini ve ciddi Uluslararası İnsancıl Hukuk ihlallerini belgeledi. Bunlar arasında 15 savaş esirinin yargısız infazı, savaş esirlerinin canlı kalkan olarak kullanılması, savaş esirlerinin tıbbi bakım eksikliği ve bilgi almak için işkence gibi kötü muamele yer alıyor. OHCHR ayrıca savaş esirlerinin eşyalarının yağmalanması ve aşırı kalabalık araçlarda elleri bağlı ve gözleri kapalı, su veya tuvalete erişimin olmadığı insanlık dışı koşullarda tahliyenin yaygın bir uygulamasını belgeledi. OHCHR, 203 Ukraynalı esirle görüştü” ifadeleri kullanıldı.

‘UKRAYNA’DAN 25 ESİRE YARGISIZ İNFAZ’

İşgal altındaki Ukrayna’nın esirlere yönelik uygulamalarına değinilen raporda, “Ukrayna'nın elindeki savaş esirlerine yönelik muameleyle ilgili olarak, OHCHR ayrıca açık kaynaklardan, yerinde ziyaretlerden ve tanıklarla yapılan görüşmelerden toplanan bilgiler aracılığıyla en az 25 Rus savaş esirinin yakalandıktan sonra yargısız infaz vakalarını belgeledi. Bu tür vakalar, savaş suçları oluşturabilecek ağır Uluslararası İnsan Hakları ihlalleri ve Uluslararası İnsancıl Hukuk ciddi ihlalleri anlamına gelir” şeklinde kaydedildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN