‘Elektronik Gulag’la askerden kaçış yok

‘Elektronik Gulag’la askerden kaçış yok

Ukrayna’da seferberliği genişletmek isteyen Rusya ‘askerlik sisteminde modernleşme’ kılıfıyla celp işlemlerinin internetten yapılmasını onayladı. Asker alımı için resmi belgeler şimdiye dek şahsen veya bir işveren aracılığıyla tebliğ edilmek zorundayken, şimdi web portalında yayınlandığı anda ilgili kişi celbi almış sayılacak.

Rusya Parlamentosu, Ukrayna’da süren savaş için asker alımı işlemlerinin bundan sonra internet üzerinden yapılmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Yasa, Devlet Başkan Vladimir Putin tarafından onaylandığında yürürlüğe girecek. Karara karşı çıkanlar bunun, “seferberliği genişletme girişimi” olduğunu iddia ediyor. Kremlin ise iddiaları reddediyor ve “modernleşme” sürecinden geçildiğini söylüyor. Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgale başlamasından bu yana binlerce Rus erkek cepheye gitmekten kaçınıyor.

Rusya’da asker alımı için resmi belgeler şimdiye dek şahsen veya bir işveren aracılığıyla tebliğ edilmek zorundaydı. Savaşmak istemeyen birçok kişi, kayıtlı oldukları adresten ayrılmayı veya askeri yetkililer geldiğinde kapıyı açmamayı tercih ediyordu. Yeni yasaya göre resmi belgeler artık “Gosuslugi” adlı özel bir hükümet web portalına yüklendiği anda tebliğ edilmiş sayılacak ve o andan itibaren kişinin kayıt olması gerekecek.

Yeni yasanın seferberliği genişletme girişimiyle bağlantılı olduğu iddialarını reddeden Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, “Bu değişiklik sadece askeri kayıtları iyileştirmek için. Sistemin modern gereksinimleri karşılaması gerekiyor” diye konuştu. Karara karşı çıkanlar ise Sovyetler Birliği’nde devletin esir kamplarına atıfta bulunarak hükümeti “elektronik Gulag” yaratmaya çalışmakla suçluyor.

Belgeyi alan ama kayıt yaptırmayan kişilere yurt dışı seyahat yasağının yanı sıra başka bazı diğer yasaklar da konacak. Bu kişiler ülkede mülk alıp satamayacak, ehliyetleri geçersiz sayılacak ve şirket kuramayacak. Rusya, Eylül ayında Ukrayna’da bir dizi yenilgi yaşadı ve acil seferberlik kampanyası başlattı.

Bu kapsamda 300 binden fazla kişi askere çağrıldı. Bu süreçte çok sayıda genç erkek sokakta veya alışveriş merkezlerinde durdurulup göreve davet edildi. 18-27 yaşları arasında binlerce erkek savaştan kaçınmak için yurt dışına kaçtı, ülkede büyük çaplı protestolar düzenlendi. Sızdırılan ABD belgelerine göre, Rusya birliklerinde savaşın başlangıcından bu yana 189 bin 500 ile 223 bin arasında zayiat yaşandı. 35 bin 500 ila 43 bin arasında can kaybı, 154 bin ila 180 bin arasında yaralı olduğu tahmin ediliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN