Rusya: Ermenistan hukuki egemenliğini yitirdi

Rusya: Ermenistan hukuki egemenliğini yitirdi

Ermenistan Parlamentosu, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kurucu anlaşması olan Roma Statüsü'nü onaylayarak Erivan'ı Lahey merkezli mahkemenin yargı yetkisi altına soktu. Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Kosaçev, 'Ermenistan hukuki egemenliğini yitirdi' dedi.

Ermenistan Parlamentosu, Rusya Devlet Başkanı Putin hakkında yakalama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Roma Statüsü'nü onayladı.

Ermenistan Parlamento Başkanı Alen Simonyan, 60 milletvekilinin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Roma Statüsü yargı yetkisinin ‘geriye dönük olarak tanınmasına ilişkin’ lehte oy kullandığını, 22 milletvekilinin ise aleyhine oy kullandığını açıkladı. Belge imzalanmak üzere Ermenistan Cumhurbaşkanı Nikol Paşinyan’a gönderilecek. Paşinyan'ın kararı onaylaması halinde yasanın 60 gün içinde yürürlülüğe girmesi bekleniyor.

ÇOCUKLARI 'KAÇIRMAK' İLE SUÇLANIYOR

Moskova'nın yargı yetkisini tanımadığı Uluslararası Ceza Mahkemesi, 17 Mart tarihinde Vladimir Putin hakkında tutuklama emri çıkarmıştı. Mahkeme tarafından Rus yetkililer, savaş bölgesinden güvenli bölgelere götürülen çocukları ‘kaçırmak’ ile suçlanıyor.

PESKOV 'KABUL EDİLEMEZ' VURGUSU YAPTI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise tutuklama konusunun gündeme getirilmesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu ve UCM kararlarının Rusya’da geçersiz olduğunu belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Büyükelçisi Vağarşak Harutyunyan’a Erivan'ın Roma Statüsü'nü onaylama niyetini ‘dostane olmayan bir adım' olarak gördüğünü söylemişti.

'FAYDA' MESAJI VERİLDİ

Parlamento Başkanı Alen Simonyan, 'Ermenistan'a karşı savaş suçları işlendiği ve işlenmekte olduğu' için Roma Statüsü'nün onaylanmasının ülkeye sağlayacağı faydaların olduğunu savunuyor.

UCM'nin yargı yetkisi, dünya nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı ülkeler tarafından tanınmıyor. Bu ülkeler arasında Rusya, Azerbaycan, Belarus, Mısır, Hindistan, Endonezya, İran, Kazakistan, Çin, Suudi Arabistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye gibi ülkeler de yer alıyor.

yeni-proje-003.jpg
Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Konstantin Kosaçev

KOSAÇEV: ERMENİSTAN HUKUKİ EGEMENLİĞİNİ YİTİRDİ

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Konstantin Kosaçev, Roma Statüsü'nün onaylanmasının hukuki egemenliğin yitirilmesinden başka anlam ifade etmediğini ve bunun başlı başına küçük düşürücü olduğunu vurguladı.

Kosaçev, tam da bu nedenle Rusya, Türkiye, Çin, ABD, Hindistan, Suudi Arabistan, İsrail, İran gibi ülkelerin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne katılmadığının altını çizdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN