08.11.2019  14:38

Japonya'daki Sakurajima Yanardağı'nda son 3 yılın en büyük patlaması

Japonya'nın güneyindeki Sakurajima Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Patlamanın yanardağda Temmuz 2016'dan bu yana gözlenen en büyük patlama olduğunu belirtti.

+
-

Japon haber ajansı Kyodo'da yer alan habere göre, Kagoşima Körfezi'de bir yarımada üzerinde yer alan aktif yanardağın zirvesindeki kraterden akşam saatlerinde kül bulutu yükselmeye başladı.

Japonya Meteoroloji Ajansı, küllerin 5 bin 500 metre yükseldiğini ve bunun yanardağda Temmuz 2016'dan bu yana gözlenen en büyük patlama olduğunu belirtti.

Ajans, patlamanın sürmesi halinde volkan kayalarının ve lav akıntısının 1 kilometre çapındaki çevreye yayılabileceği uyarısında bulundu. Patlama nedeniyle henüz maddi hasar meydana gelmedi.

Sakurajima Yanardağı'nın bulunduğu yarımada eskiden Kagoşima Körfezi içinde ayrı bir adayken, 1914'te yaşanan büyük yanardağ patlamasının ardından lavların doğudaki kıyı hattını doldurmasıyla Osumi Yarımadası ile birleşmişti. Patlama, Japonya tarihindeki en büyük yanardağ patlaması olarak kayıtlara geçmişti.

ANKARA/AA

 

DİĞER HABERLER
İlköğretim çağı aşılamaları aile hekimliklerinde yapılacak
Önergelerin yarısına bile cevap vermedi
İstismarcıları tebessümle seyrediyoruz
Dediğin her şeyi yapacağım
Teşkilatlanmayı tamamlar seçime gireriz
Farklı mesai saati ve ayrı şerit uygulansın
Yapamıyorlarsa işi bıraksınlar biz yapalım