Küresel nüfusun 9,2'si aç: Erişilebilir beslenmeyi herkese sunmak acil bir ihtiyaçtır

Küresel nüfusun 9,2'si aç: Erişilebilir beslenmeyi herkese sunmak acil bir ihtiyaçtır

Dünya genelinde yaşanan gıda krizine dikkat çeken FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Viorel Gutu, "Şu anda yaklaşık 735 milyon insan açlıkla karşı karşıya, bu rakam 2019’da COVID-19 pandemisi öncesinde 613 milyondu, bu da küresel nüfusun yaklaşık yüzde 9,2’sine denk geliyor" diye konuştu. 2021 yılında dünyada 3,1 milyar insanın sağlıklı beslenmeyi karşılayacak maddi gücünün olmadığını söyleyen Gutu, "Erişilebilir beslenmeyi herkese sunmak acil bir ihtiyaçtır" dedi.

Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenmenin Durumu Raporu’nun (SOFI) Türkiye tanıtım toplantısı, 'Kimseyi Geride Bırakma' sloganıyla Ankara Üniversitesi 100. Yıl Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, 2030 yılına kadar açlığı, gıda güvensizliğini ve tüm beslenme bozukluklarını sona erdirmek için daha çok çaba gösterilmesi gerektiğine dikkati çekti.

'735 MİLYON İNSAN AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA'

Dünya genelinde birçok yerin halen gıda kriziyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Gutu, "Besleyici, güvenli ve ekonomik olarak erişilebilir beslenmeyi herkese sunmak, tarım ve gıda sistemlerimizi dönüştürmek için acil bir ihtiyaç var. Şu anda yaklaşık 735 milyon insan açlıkla karşı karşıya, bu rakam 2019’da COVID-19 pandemisi öncesinde 613 milyondu, bu da küresel nüfusun yaklaşık yüzde 9,2’sine denk geliyor" açıklamasını yaptı.

2022 yılında yaklaşık 900 milyon insanın yani dünya nüfusunun yüzde 11,3'ünün ciddi gıda güvensizliği yaşadığını açıklayan Gutu, son iki yılda gözlemlenen küresel açlıktaki artışın durmuş olmasının kendisini mutlu ettiğini belirtti.

00.jpg
Viorel Gutu

'3,1 MİLYAR İNSANIN SAĞLIKLI BESLENME GÜCÜ YOK'

Rapora göre geçen yıl 2021’e göre 3,8 milyon daha az insanın açlık sorunu yaşadığını dile getiren Gutu, 2021 yılında dünya genelindeki 3,1 milyar insanın sağlıklı bir beslenmeyi karşılayacak maddi imkanlara sahip olmadığını aktardı.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Türkiye Temsilcisi Stephen Cahill ise Türkiye’nin küresel anlamda ileriye dair son derece önemli rol oynayabilen, adımlar atabilen bir ülke olduğunu vurguladı.

Öte yandan her yıl FAO, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, WFP ve Dünya Sağlık Örgütü iş birliğiyle hazırlanan raporun bu yılki yayımı, 'Kır-Kent Sürekliliğinde Kentleşme, Tarım Gıda Sistemlerinin Dönüşümü ve Sağlıklı Beslenme' başlığıyla hazırlandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN