Back To Top
Libya'da ateşkes talep eden BMGK kararı Rusya'ya rağmen kabul edildi

Libya'da ateşkes talep eden BMGK kararı Rusya'ya rağmen kabul edildi

 - Son Güncelleme: 13.02.2020 Perşembe 11:29
Libya\'da ateşkes talep eden BMGK kararı Rusya\'ya rağmen kabul edildi
- A +

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milisler saldırılarına devam ederken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Libya'da derhal ön koşulsuz ateşkes, taraflara silah tedariğine son verilmesi, uluslararası silah ambargosuna uyulması, ülkedeki tüm paralı askerlerin geri çekilmesi ve krize hiçbir üye ülkenin müdahale etmemesini talep eden kararı kabul etti. BMGK'nın Libya için ateşkes talebine 14 ülke destek verirken, Rusya çekimser kaldı ve tasarı kabul edildi.

İngiltere tarafından konseye sunulan ve Libya'da “kalıcı ateşkes” talebinde bulunan tasarı BM Güvenlik Konseyinde oylamaya sunuldu.

RUSYA ÇEKİSER KALDI TASARI KABUL EDİLDİ

Oylamada karara 14 ülke destek verirken, tasarıdaki paralı askerlerin geri çekilmesi ifadesinden memnun olmayan ve veto hakkına sahip Rusya çekimser kaldı ve tasarı kabul edildi.

ÖN KOŞULSUZ ATEŞKES KARARI

Libya'da derhal ön koşulsuz ateşkes talebinde bulunan kararda aynı zamanda BM üyesi tüm ülkelere taraflara silah tedariğine son verme, uluslararası silah ambargosuna uyulma, ülkedeki tüm paralı askerlerin geri çekilmesi ve krize hiçbir üye ülkenin müdahale etmemesi çağrısı da yapıyor.

ANTONİO GUTERRES'DEN RAPOR İSTENDİ

Berlin Konferansına katılan tüm ülkelere ve uluslararası aktörlere bildire yer alan taahhütlerini yerine getirmesi ve Libya'daki krize müdahale etmekten kaçınmaları çağrısında da bulunulan kararda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten ateşkesin denetlemesine ilişkin gerekli koşullar ve teklifler içeren bir rapor hazırlaması isteniyor.

DİYALOG ÇAĞRISI YAPILMIŞTI

Libya'daki taraflar ve uluslararası toplumun katılımıyla 19 Ocak'ta Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirilen Libya konulu konferansta ateşkes ve diyalog çağrısı yapılmıştı.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN