Back To Top
On binlerce İranlı iktidarı protesto etti

On binlerce İranlı iktidarı protesto etti

 - Son Güncelleme: 12.01.2020 Pazar 00:44
On binlerce İranlı iktidarı protesto etti
- A +

General Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin adından ABD ile yaşanan gerilimli günler yaşayan İran'da, Ukrayna'ya ait yolcu uçağının füze zannedilerek yanlışlıkla düşürülmesinin ardından on binlerce İranlı sokağa inerek yönetimi protesto etti.

İran'ın başkenti Tahran'da düşürülen uçakta hayatını kaybedenler için düzenlenen anma, iktidar karşıtı gösteriye dönüştü.

Başkentteki Emir Kebir Üniversitesi'nin önünde İranın düşürdüğü Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağında hayatını kaybedenler için düzenlenen gösteride İran yönetimi karşıtı sloganlar atıldı.

20-01/11/5e1a0626c03c0e21448ce098.jpg

POLİS GÖSTERİCİLERE MÜDAHALE ETTİ

Toplanan kalabalık "Devrim Muhafızları utan, ülkeyi rahat bırak", "Diktatöre ölüm", "Yalancılar istifa", "Silahlı kuvvetler genel komutanı (Hameney) istifa", "Bana fitneci deme, fitnecinin kendisi sensin" sloganları attı.

İran özel harekat polisleri, atılan sert sloganların ardından öfkeli kalabalığa müdahale etti. Polis gösteri yerine giden yolları kapattı ve vatandaşların o tarafa doğru gitmesine izin vermedi.

GERÇEKLERİN GİZLENMESİNE TEPKİ

İranlı reformist siyasetçiler, İran ordusunun yanlışlıkla düşürdüğünü açıkladığı Ukrayna Havayolları uçağıyla ilgili gerçeklerin 3 gün boyunca gizlendiğini öne sürerek yönetime tepki gösterdi.

İranlı reformist siyasetçi Mustafa Taczade, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Mir Hüseyin Musevi, Ali Ekber Haşimi Rafsancani ve Muhammed Hatemi dönemlerinde bakan yardımcılığı yaptığını hatırlatarak, "Devlet işlerini biliyorum. İran'da örtbasın, yalan dolanın bu kadar revaçta olduğuna asla inanmıyordum. Neden ve nasıl bu hale geldik? Üzgünüm ve milletten özür diliyorum" ifadelerini kullandı.

20-01/11/5e1a0626c03c0e21448ce09b.jpg

"MİLLETE KOMPLO TEORİLERİ ANLATTILAR"

Tahran Üniversitesi'nden siyaset bilimci öğretim üyesi Prof. Dr. Sadık Zibakelam ise Ukrayna'ya ait uçağın vurulmasının ABD'nin 1988'de İran'a ait Airbus uçağını düşürdüğü olaya benzediğini ifade ederek, şunları aktardı: "ABD'liler yaptıkları yanlışı anladıklarında zaman kaybetmeden itiraf ettiler. Biz ise 3 gün dünyaya ve insanlara yalan söyledik. Propagandamızı yapanlar da her zaman olduğu gibi millete komplo teorilerini anlattılar."

Reformistlerin önemli isimlerinden Tahran Milletvekili Mahmud Sadıki de kasım ayındaki benzin protestolarında hayatını kaybedenlere atıfta bulunarak, "Kasım ayı protestolarında hayatını kaybedenlerin ve yaralıların sayısını gizlediniz. Eğer yapabilseydiniz uçağın düşüş sebebini de gizlerdiniz" değerlendirmesinde bulundu.

İRAN LİDERİ HAMANEY: İNCELENMESİ İÇİN TALİMAT VERDİM

İran lideri Hamaney, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının hava savunma sistemleri tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünün bildirilmesinin ardından yazılı açıklama yapmıştı.

Olaydan derin üzüntü duyduğunu söyleyen Hamaney, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyip "Bu acı verici olayda muhtemel kusurlar ve eksikliklerin incelemesi için Genelkurmay Başkanlığı'na kesin talimat veriyorum" ifadelerini kullanmıştı.

20-01/11/5e1a062ac03c0e21448ce0c1.jpg

176 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İlgili makamlara seslenen Hamaney, benzer hadiselerin tekrar yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti. Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

İran Genelkurmay Başkanlığı dün sabah, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının hassas askeri bir noktanın üzerinden geçerken insani hata sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirmişti.

20-01/11/5e1a0626c03c0e21448ce0a8.jpg

İRANLI MİLLETVEKİLLERİ: YETKİLİLER CEZALANDIRILSIN

İran İşçi Haber Ajansı ILNA'ya konuşan Kaşmer kenti milletvekili Behruz Bonyadi, ABD'nin Irak'taki üslerinin vurulduğu gece İran Silahlı Kuvvetleri ile Sivil Havacılık Kurumu arasında koordinasyon kurulmamasının Ukrayna uçağının düşmesine neden olduğunu söylemişti. Bonyadi, "İç ve dış hat uçuşları en az 48 veya 72 saat durdurulmalıydı ancak bu yapılmadı." eleştirisinde bulunmuştu.

Şiraz milletvekili Behram Parsayi ise İranlı yetkililerin çelişkili açıklamalarının halkta güvensizlik oluşturduğunu ifade ederek, "Cumhurbaşkanı Ruhani açıklama yayımlamak yerine ilgili yetkilileri görevden almalıdır." demişti.

İran Meclisi Ümid Fraksiyonu Başkanı Muhammed Rıza Arif, olayda kusuru olan ve gerçeği gizlemeye çalışan yetkililerin görevden alınarak kendilerinden hesap sorulmasını talep etmişti.

İran Meclisi Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Üyesi Ali Necefi ise uçağın düşürülmesinden sorumlu yetkililerin cezalandırılması gerektiğini söylemişti.

Necefi, "İlgili yetkililerin görevden alınması ve cezalandırılması, atılması gereken en hafif adım olacaktır." demişti.

Öte yandan İran Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi, Silahlı Kuvvetler Yargı Kurumu'na delillerin toplanarak gerekli soruşturmanın süratle başlatılması talimatını vermişti.

20-01/11/5e1a062ec03c0e21448ce0da.jpg

MİSİLLEME İLE AYNI GÜN YAŞANINCA...

Havacılık tarihine geçen büyük facia, İran'ın Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin öldürülmesine yönelik İran misillemesiyle aynı günde denk gelmişti.

Bu nedenle uçağın İran tarafından yanlışlıkla vurulmuş olabileceği yolunda iddialar ortaya atıldı. ABD Başkanı Trump da, "Biri bir hata yapmış olabilir. Kötü bir şey olduğuna yönelik bir hissiyatım var" diyerek uçağın İran ordusu tarafından düşürülmüş olabileceğini ima etmişti.

20-01/11/5e1a063cc03c0e21448ce166.jpg

 

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN