Rus petrol ihracatı tüm zamanların zirvesinde: Hindistan ve Çin Putin'i yaptırımdan kurtardı

Rus petrol ihracatı tüm zamanların zirvesinde: Hindistan ve Çin Putin'i  yaptırımdan kurtardı

Ukrayna'ya başlattığı savaşta ABD başta olmak üzere Batı'nın yaptırım uyguladığı Rusya, petrol ihracatını tüm zamanların zirvesine çıkardı. Savaşın karlısı durumuna gelen Putin'i kurtaran ise yeni müttefikleri Çin ve Hindistan oldu. Uluslararası Enerji Ajansı'na göre Rusya, kendisine yaptırım uygulamayan ülkelerde pazarını genişletti. Rusya petrol ihracatını arttırmayı başarmış olsa da bu gelire aynı oranda yansımadı. Rusya'nın petrolünü indirimli fiyatla satmış olabileceği belirtiliyor.

Rusya, geçtiğimiz yıl Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından son dönemde tüm zamanlardan daha fazla petrol ihraç etti.

Rusya'nın petrol ihracatı Ukrayna işgali sonrası yaptırımlara rağmen artışını sürdürüyor. Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) göre, Rusya'nın petrol ihracatı Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından nisanda diğer aylara kıyasla en yüksek seviyesine ulaştı. Moskova, geçtiğimiz ay günde ortalama 8,3 milyon varil petrol ihraç ederek marta kıyasla günlük 50 bin varil artış kaydetti.

RUSYA PETROLÜ ÇOK AMA UCUZDAN SATTI

IEA'nın aylık raporuna göre, Rusya, kendisine yaptırım uygulamayan ülkelerde pazarını genişletti.
Raporda Moskova'nın petrol ihracatının hacmini istikrarlı bir şekilde arttırmayı başarmış olsa da bunun gelire aynı oranda yansımadığına dikkat çekildi. Moskova'nın petrol kazancı 13,9 milyon euro oldu, ancak Haziran 2022'ye göre 6 milyona yakın daha az gelir elde etti. Bu noktada Rusya'nın petrolünü indirimli fiyatlarla satmış olabileceği belirtiliyor.

Nisanda geçen yılın haziran ayına kıyasla 700 bin varil daha fazla petrol ihraç edildi. Rusya'nın petrol ihracatı, yaptırımların ticaretine zarar vermesiyle birlikte işgal sonrası günlük 7,4 milyon varile kadar düştü.

ÇİN İLE HİNDİSTAN HEM YAPTIRIMA KATILMADI HEM DE PARASI CEBİNDE KALDI

Nisan ayında Rus petrol ihracatının yaklaşık yüzde 80'i Hindistan ve Çin'e yapıldı. BBC tarafından yayınlanan rapora göre de Hindistan'ın petrol ithalatı 10 kat artarak işgal öncesi günlük 0.2 milyon varil ortalamasından günlük 2.2 milyon varile çıktı. Hindistan dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı konumunda bulunuyor.

Öte yandan Rusya'ya yaptırım uygulayan Avrupa Birliği'nin petrol ithalatı düştü. Nisan ayında bu rakam 0,6 milyon varil seviyesinde sabit kaldı. AB'nin Rus ham petrolüne yönelik yaptırımları ilk olarak Aralık 2022'de yürürlüğe girdi. Rafine petrolle ilgili yaptırımlar ise Şubat ayında hayata geçirildi.

SAVAŞIN TEK KAYBEDENİ UKRAYNA

Moskova'nın Avrupa yaptırımlarından kaçmasına yardım etmekle suçlanılan Hindistan, Rusya dışındaki ülkelerden daha pahalı enerji alamayacağını savunarak petrol alımına devam etti. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, geçtiğimiz günlerde Hintli firmaların Rus petrolünü satın aldığını ve rafine edilmiş ürünü sattığını iddia etti. Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'na göre Hindistan'ın başlıca ihracat pazarları arasında Hollanda, Almanya, İtalya ve Fransa gibi birkaç AB üyesi ülkesi yer alıyor.

Borrell'in açıklamasına tepki gösteren Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar "Rus ham petrolü üçüncü ülkede büyük ölçüde dönüştürülüyor ve artık Rus olarak değerlendirilmiyor" dedi. Jaishankar, Hindistan ve Rusya'nın ticareti arttırmaya kararlı olduğunu ve ithalatın hiçbir şekilde "savaşı finanse etmenin doğrudan bir yolu" olarak görülemeyeceğini savundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN