Son dakika! Biden açıkladı: Askerlerimizi daha çabuk çekeceğiz

Son dakika! Biden açıkladı: Askerlerimizi daha çabuk çekeceğiz

Son dakika haberi... ABD Başkanı Biden, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi için ilan ettiği tarihi öne çekti. Biden ayrıca Afganistan'ın iç işleyişi ile ilgili "Afganistan'da bütün ülkeyi kontrol eden tek bir hükümetin olma olasılığı çok düşük" yorumunda bulundu.

Son dakika haberi... ABD Başkanı Biden, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi için ilan ettiği tarihi öne çekti.

Biden, Afganistan'da Taliban'ın ilerleyişine rağmen ABD askerlerinin çekilmeye devam etmesini eleştirenlere cevap verdi. "Daha kaç bin ABD askerini riske atmak istiyorsunuz?" sorusunu yönelten Biden, ABD askerlerinin 11 Eylül'de değil, 31 Ağustos'ta ülkeden tamamen çekilmiş olacağını açıkladı.

Afganistan'dan çekilme süreci ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Biden, söz konusu kararı savundu. 20 yıllık işgalden sonra Afganistan'da daha fazla kalmanın işe yaramayacağını ifade eden Biden, şöyle devam etti:

"KENDİ OĞLUNUZU VEYA KIZINIZI GÖNDERİR MİSİN?"

"Daha kaç bin Amerikalı kızı ve erkeği riske atmaya razısınız. Orada daha ne kadar kalmalarını isterdiniz. Zaten 20 yıl önce anne ve babası Afganistan'da savaşan askerlerimiz var şu an orada. Onların çocuklarını da torunlarını da gönderir misiniz? Kendi oğlunuzu veya kızınızı gönderir misin?

20 yıl sonra, Afgan Ulusal Güvenlik ve Savunma Kuvvetlerini eğitmek ve donatmak için harcanan bir trilyon dolar, öldürülen 2 bin 448 Amerikalı, yaralanan 20 bin 722 asker ve akıl sağlığında görülmemiş bir travma ile eve dönen binlerce askerden sonra yeni bir nesli, farklı bir sonuca ulaşmak için makul bir beklenti olmadan Afganistan'a savaşa göndermeyeceğim. Amerika Birleşik Devletleri, bugün karşı karşıya kaldığı tehditleri karşılaması gerekirken 20 yıl önceki politikalara bağlı kalmayı göze alamaz."

TALİBAN SORUSUNA CEVAP

Biden, hiçbir ülkenin ABD kadar Afganistan'ın arkasında durmadığını belirterek "Ancak 20 yıllık deneyimimiz bize gösterdi ki ve şu andaki güvenlik durumu da bunu doğruluyor, Afganistan'da bir yıl daha savaşmak, orada sonsuza kadar kalmanın tarifinden başka bir şey olmayacak" dedi.

Biden, Afganistan ve Kabil'in Taliban'ın eline düşmesinin kaçınılmaz olduğuna yönelik soru üzerine Afgan güçlerinin, ülkeyi savunabileceğini iddia etti.

Afgan liderlerinin bir araya gelmesi ve hükümeti ayakta tutacak kapasiteye sahip olmaları gerektiğini ifade eden Biden "Soru şu ki bunu yapacak türden bir uyum oluşturacaklar mı?" ifadesini kullandı.

"TALİBAN VİETNAM ORDUSU GİBİ DEĞİL"

ABD'nin Afganistan işgalinin, Vietnam Savaşı'na benzetildiği bir soruya ise Biden "Taliban, Kuzey Vietnam Ordusu gibi değil. Bunlar, yetenek açısından uzaktan yakından karşılaştırılamazlar" yanıtını verdi.

Vietnam'da 1975'te ABD Büyükelçiliğinin çatısından insanların helikopterlerle ülkeden çıkarılmaya çalışılırkenki görüntüleri hatırlatan Biden, "Afganistan'dan ABD Büyükelçiliğinin çatısından insanların taşındığını göreceğiniz hiçbir durum olmayacak, bu kesinlikle karşılaştırılabilir bir durum olmayacak" diye konuştu.

Çekilmeyi, bir "Görev tamamlandı" şeklinde duyurmayacaklarını belirten ABD Başkanı Biden; görevin, El Kaide çökertilip, Usame Bin Ladin öldürülürken tamamlandığını vurguladı.

Bu arada Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Afganistan'dan çekildikten sonra bunu bir zafer ilanı olarak sunmayacaklarını belirterek "Bu, 20 yıllık askeri olarak kazanılamamış bir savaş" itirafında bulunmuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN