Back To Top
Ukrayna'dan İran'a 30 gün süre: Soruşturma 8 Şubat'a kadar tamamlanmalı

Ukrayna'dan İran'a 30 gün süre: Soruşturma 8 Şubat'a kadar tamamlanmalı

 - Son Güncelleme: 12.01.2020 Pazar 04:15
Ukrayna\'dan İran\'a 30 gün süre: Soruşturma 8 Şubat\'a kadar tamamlanmalı
- A +

Uçakları füze zannedilerek düşürülen Ukrayna Havayolları, İran'dan 8 Şubat'a kadar soruşturmayı tamamlamasını istedi.

Ukrayna Havayolları (MAU) Başkan Yardımcısı İgor Sasnovskiy, İran'ın düşürdüğü Ukrayna uçağına ilişkin olarak açıklamada bulundu.

Sasnovskiy, "Soruşturmayı sürdüren ülke yani İran, 30 gün içinde soruşturmayı bitirerek elde ettiği sonuçları açıklamak zorunda. 8 Şubat'a kadar bu sonuçların açıklanması gerekiyor" dedi.

"DNA TESTLERİ YAPILIYOR"

Konuya ilişkin bir diğer açıklama da Ukrayna Havayolları Başkanı Yevgeniy Dıhne'den geldi.

Dıhne konuya ilişkin, "Ölen vatandaşlarımızın cesetleri 4 farklı hastanede inceleniyor ve DNA testleri yapılıyor. DNA testlerini hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Kazada ölenlerin birçoğu İran’da defnedilebilir. Çünkü yakınları ve aileleri orada bulunuyor" ifadelerini kullandı.

KARA KUTU FRANSA'YA GÖNDERİLECEK

İran'ın uçağı düşürdüğünü itiraf etmesi ve kara kutuyu Fransa'ya göndereceğini açıklamasının ardından, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, kara kutunun incelenmesine dair detayları görüşmüştü.

 

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN