10 gün sonra dolar uçacak! ABD'li bankanın tahminini duyan döviz bürosuna koşuyor

10 gün sonra dolar uçacak! ABD'li bankanın tahminini duyan döviz bürosuna koşuyor

ABD'li yatırım bankası JPMorgan, Türkiye'de seçim sonrasında güçlü ve ılımlı ortodoks para politikaları senaryosuna göre iki ayrı tahmin açıkladı. Buna göre dolarla ilgili açıkladıkları seviye yatırımcıları şimdiden harekete geçirdi.

JPMORGAN'DAN TÜRKİYE SEÇİMLERİ SONRASI İKİ SENARYOLU TAHMİN

JPMorgan, Türkiye'de 14 Mayıs'ta gerçekleşecek seçimlerin ardından ekonomi ve finansal göstergelere yönelik iki ayrı tahmin senaryosu sundu. Bu senaryolar, güçlü ve ılımlı ortodoks para politikalarına bağlılık üzerine kurulu. Tahminlere göre, güçlü bağlılık durumunda MSCI Türkiye endeksi yüzde 74 yukarıda seyrederken, dolar 25 lira seviyesinde olacak. Ilımlı bağlılık durumunda ise doların 30 lira seviyesine çıkması bekleniyor.

GÜÇLÜ ORTODOKS PARA POLİTİKALARINA BAĞLILIK SENARYOSU

JPMorgan'ın değerlendirmelerine göre, eğer Türkiye'deki yeni hükümet güçlü bir şekilde ortodoks para politikalarına bağlılık gösterirse, ekonomi ve finansal göstergelerde pozitif bir seyir izlenebilir. Bu senaryoda MSCI Türkiye endeksi yüzde 74 yükselişle değer kazanırken, doların Türk lirası karşısında değeri 25 lira olarak gerçekleşecek. Bu durum, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan güveninin artmasına ve ekonomik istikrarın sağlanmasına katkı sağlayacaktır.

ILIMLI ORTODOKS PARA POLİTİKALARINA BAĞLILIK SENARYOSU

Diğer taraftan, eğer Türkiye'deki yeni hükümet ılımlı bir şekilde ortodoks para politikalarına bağlılık gösterirse, finansal göstergeler ve ekonomik büyüme daha dengeli bir seyir izleyebilir. Bu senaryoda, MSCI Türkiye endeksinde daha düşük bir yükseliş beklenebilir ve doların Türk lirası karşısında değeri 30 lira seviyesinde olacaktır. Bu durumda yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan güveni daha ılımlı olabilir ve ekonomik büyüme daha düşük bir hızla gerçekleşebilir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN