82 Bin Lira maaşla işçi alınacak! Eğitim yok sınav yok: O ülke 60 bin Türk’e kapılarını sonuna kadar açtı

82 Bin Lira maaşla işçi alınacak! Eğitim yok sınav yok: O ülke 60 bin Türk’e kapılarını sonuna kadar açtı

Yüksek maaşla yurt dışında çalışmak isteyenlere müjde. O ülke 60 bin Türk’e kapılarını sonuna kadar açtı. Üstelik eğitim yok sınav yok. 82 bin lira maaşla işçi alınacak. İşte detaylar…

30 Ekim 1961 tarihinde Almanya ile Türkiye’nin imzaladığı İşgücü Anlaşması’nın ardından Türkler, Almanya’daki en kalabalık azınlık grupların başında yer alırken, Türkiye’den Avrupa’ya kitlesel göçün de ilk örneklerini oluşturdular. Aradan geçen bunca yıl içinde, Almanya’da yaşayan Türk nüfusunda artış olurken, pandemiden sonra yaşanan işçi krizi Almanya’yı tekrardan Türk işçi alımına mecbur bıraktı.

Buna paralel olarak Türkiye’de her geçen gün artan hayat pahalılığı, yüksek enflasyon ve düşük maaş sorunları da vatandaşı bir yolunu bulup ABD ve Avrupa başta olacak şekilde yurt dışına çıkmanın yollarını bulmaya sevk ediyor. Özellikle genç nüfusun yurt dışına çıkma isteği %75’i geçmiş durumdayken, Almanya’dan gelen 60 bin işçi alım haberi binlerce kişiye umut ışığı oldu.

Avrupa Birliği’yle imzalanan anlaşmalar kapsamında Almanya, çevre dostu enerjiler konusunda yatırımlarına ağırlık verirken, fosil yakıtların yerine yenilenebilir enerjiye geçişle ilgili son yasa da mecliste onay aldı. Bu yasaya göre 2026’ya dek kademeli olarak evlerde kullanılan fosil veya gaz türevi ısınma modellerinin %657İ yenilebilir enerjiden oluşacak. Bunun için de evlere ısı pompası ve güneş paneli destekli sistemler kurulacak. Bütün ısıtma sistemleri, borular, banyolar ve kaloriferlerin değişeceği bu hedefi gerçekleştirmek içinse yıl sonuna kadar yeni 60 bin sucu ve kaloriferciye ihtiyaç var.

almanya-turk-isci-alimi-1.jpg

EN AZ SAATLİK ÜCRET 20 EURO

Almanya'da daha önce meclisten geçen Nitelikli Göç Yasası'na göre, Türkiye'de kendi alanında meslek eğitimi alan, yetkisi olan veya bu alanda uzun süre çalıştığını kanıtlayabilecek işçiler, Almanya’da hiçbir eğitim şartına tabi tutulmadan iş başı yapacak.

Kalorifer ve su tesisatçısı çalışanı ya da kalfasına saatte en az 20 Euro ödeneceği aktarılırken, aranan tek şartın başvuru yapacaklarda giriş seviyesinde Almanca bilinmesi olduğu aktarıldı. Almanya’da çalışmaya başlayan kişilerin aylık maaşları ise 2500 Euro'yu bulacak. Usta ya da şirket sahipleri içinse üst sınır yok.

almanya-turk-isci-alimi-2.jpg

VASIFSIZ ELEMANLARIN DA BAŞVURUSU KABUL EDİLECEK

Almanya, nitelikli elemanlar kadar eğitim almak için Almanya’ya başvuru yapanları da değerlendirmeye alacak. Bu kişiler uzmanların yanına yerleştirilerek eğitim programlarına tabii tutulacak ve istihdam programıyla 3.5 yılda sertifika alacaklar.

Türkiye'de, Almanya ile anlaşmalı olarak aracılık sağlayan şirketler, binlerce Türk vatandaşının başvurusunu işleme koymaya şimdiden başladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN