ÖTV düzenlemesi piyasayı sarstı: Akaryakıta görülmemiş zam

ÖTV düzenlemesi piyasayı sarstı: Akaryakıta görülmemiş zam

Akaryakıt fiyatlarına ÖTV zammı geldi, karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası, ÖTV artışının 20 Mayıs'tan itibaren geçerli olacağını duyurdu. Benzine 55, motorine 67, LPG ise 35 kuruş zam yapıldı. Akaryakıta gelen fahiş zamma ilk tepki CHP'den geldi: İktidarın yanlış politikalarıyla enerjide yeni zamlar da kaçınılmaz. Esnafa verilen sözde destek de akaryakıt zammıyla birlikte geri alındı

Akaryakıtta Özel Tüketim Vergi (ÖTV) oranı yeniden belirlendi. Karar Resmi Gazete'de yayınlanırken, Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası, ÖTV zammının bugünden itibaren geçerli olduğunu duyurdu.

Son düzenlemeye göre, 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan vergi oranı 1 lira 33 kuruş olacak. 98 oktan kurşunsuz benzininin ÖTV'si litre başına 1 lira 58 kuruş olarak açıklandı.

Motorinin litresi üzerinden alınacak ÖTV ise 1 lira 29 kuruş, sıvılaştırılmış petrol gazı olan LPG'ninki ise 81 kuruş olarak belirlendi.

ZAMLAR BUGÜNDEN İTİBAREN DEVREDE

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası da Twitter'dan yaptığı açıklamada ÖTV zammının 20 Mayıs'tan itibaren geçerli olacağını açıkladı.

EPGİS'e göre pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde litre fiyatında benzinde 55, motorinde 67, LPG'de 35 kuruş zam yapıldı.

“ESNAFA VERİLEN DESTEK GERİ ALINDI”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; akaryakıta yapılan ÖTV zammını, “Eşel mobil sistemi iflas etti, fatura ÖTV zammı olarak vatandaşa kesildi. İktidarın yanlış politikalarıyla enerjide yeni zamlar da kaçınılmaz. Esnafa verilen sözde destek de akaryakıt zammıyla birlikte geri alındı” sözleriyle değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, yaptığı yazılı açıklamada akaryakıtta yüzde 54 ile yüzde 186 arasında değişen ÖTV zammını değerlendirdi. Zammın “rekor oranda” olduğunu belirten Akın, yeni zamların da yolda olduğunu dile getirdi. Akın’ın açıklaması şöyle:

“EŞEL MOBİL SİSTEMİ İFLAS ETTİ”

“Akaryakıta yapılan, bugün itibarıyla geçerli olacak rekor orandaki ÖTV zammı; iktidarın tamamen popülist bir şekilde uyguladığı ‘eşel mobil sisteminin’ iflas ettiğinin göstergesidir. 33 ay önce popülist bir şekilde başlayan söz konusu uygulama bugün akaryakıtta vatandaşımıza fahiş zam olarak döndü. İktidar faturayı kendisine değil, yine vatandaşımıza kesti.

“SÖZDE DESTEK ZAM OLDU”

Yanlış ekonomi politikalarıyla 2018 yılında ortaya çıkan döviz krizinin ardından kur kaynaklı artışları pompa fiyatına yansıtmayıp ÖTV üzerinden karşılayan iktidar, böylece vatandaşa sözde destek verdiğini savunuyordu. Ancak bugün sözde destek, vatandaşa rekor zamma dönüştü. Bu süreç içerisinde iktidar akaryakıtta kur kaynaklı gizli zamları; ÖTV üzerinden, başka bir deyişle vatandaşın başka bir cebinden almaya devam etti.

“FATURA VATANDAŞIN SIRTINA”

Tek adam rejimine geçilmesiyle birlikte 4,5 TL seviyesinde olan dolar kuru; yanlış ekonomi politikaları nedeniyle 3 yıl içinde 8,5 TL seviyesine yükseldi. Bu durum başta LPG olmak üzere bütün akaryakıt türlerinde eşel mobil sistemi sürdürülemez noktaya getirdi.

“ENERJİDE YENİ ZAMLAR YOLDA”

Akaryakıtta yapılan rekor ÖTV zammı ulaşım maliyetlerini artıracak bu da pek çok sektörde yeni zamları beraberinde getirecek. Vatandaş, her ay otomatikleşen zamlarla bunalırken, önümüzdeki aylarda elektrikte de yeni zamların geleceği öngörülüyor. İktidar yandaş şirketlere her türlü imkanı tanırken, vatandaşı ise zamlarla eziyor. İktidar halkın faturalarını düşürmek için değil, yeni zamlara kılıf uydurmak için çalışıyor.

“ESNAFA SÖZDE DESTEK GERİ ALINDI”

15 aydır süren salgın döneminde 1 milyon 200 bin esnafımıza verilen göstermelik bütün desteklerin toplamı; yandaş şirketlerin bir kalemde silinen kira, ceza ve vergilerine erişemiyor. Bu durum ortadayken; esnafımızın temel girdilerinden biri olan akaryakıta yapılan zam; sözde desteğin verilmeden geri alınması anlamına gelmektedir.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (22)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
22 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN