Bu hafta altın fiyatları çok ucuz, alanlar iyi karar verdi! İslam Memiş'ten kararsızlara 'altın' değerinde yatırım tavsiyesi

Bu hafta altın fiyatları çok ucuz, alanlar iyi karar verdi! İslam Memiş'ten kararsızlara 'altın' değerinde yatırım tavsiyesi

Piyasalarda haftanın rakamlarını değerlendiren piyasa uzmanı İslam Memiş, önümüzdeki günler ve gelecek dair öngörülerini paylaştı. İşte, İslam Memiş altın fiyatları...

Finans piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altında beklentisi olan zirve rakam 2 bin 500 TL için net tarih verirken, 'Şu anda elimdeki parayı neye yatırırdım?' sorusuna da üç ayaklı bir yanıt verdi.

"BIST 100, 15 BİN PUANA KADAR YÜKSELECEK"

İslam Memiş, borsayla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Borsa İstanbul 7992 puanda. Yüzde 1.56'lık düşüşle haftayı tamamladı. 8000 altında kapanış gerçekleşti. Borsada 7750, 7500 belki 7150 puana kadar bir gerileme beklediğimi ifade ettim. Borsa tarafında kenarda beklemeye devam ediyorum. 8000 üzerindeki ataklarla gaza gelen yatırımcısına uyarılarım oldu sabırlı olun diye. 2024 yılında 15 bin puana kadar endeks tarafında yükselişi göreceğiz demiştim.

2024 yılında dolar bazlı borsanın 450 dolara kadar yükseleceğini öngörüyorum ancak biz aldıktan sonra. Önce alalım, 3 hisse senedine giriş yapalım, yükselişleri sık sık konuşmaya vaktimiz olacak. Benim alabileceğim seviyeye henüz gelmedi borsa ama. Bu yıl değil, 2024 yılında satacağız. 7 milyondan yatırımcı olan bir piyasa. Yine, acemi yatırımcıların yoğun olduğu bir platform oluştuğu için acemi yatırımcıların kazanamayacağı bir süreçten de geçiyoruz."

"PARİTE ÜZERİNDEN EURO'YA GEÇMEK FIRSAT"

İslam Memiş, dolar ve euro kuru için de açıklamalarda bulundu, özellikle euro'ya işaret ederek şunları söyledi:

"Dolar/TL kuru 26.98 lirada. Güçlü duruşunu koruyor. Uluslararası piyasalarda da güçlü. Yükseliş trendi devam edecek. 29.90 yıl sonu öngörüm. Elinde dolar bulunduran var. Dolar alıp bankada bulunduranlar var. Dolardan medet umanlar var, üzülüyorum. Onlara söyleyecek çok da bir şeyim yok.

Parite üzerinden euro'ya geçmek fırsat, sterline geçmek için bir fırsat ama ne yazık ki benim dolarım var bekleyeyim mi diye sorular gelmeye devam ediyor. Euro/TL kuru 28.81 seviyesinde. Yıl sonunda yukarı yönlü hareketlerle 30 liradan kapanış yapacağımızı tahmin ediyorum."

"ÇOK UCUZ, BU HAFTA ALIM YAPANLAR İYİ KARAR VERDİ"

Ons altın ve gram altında geride bıraktığımız haftayı analiz eden İslam Memiş, uzun vadeli öngörüsünde ise gram altında 2 bin 500 TL'ye dikkat çekti:

"Ons altın 1928 dolarda yüzde 1 primle haftayı tamamladı. Hızlı bir toparlanma oldu. FED'in faiz kararı var, yine bir dalgalanma olacak. Yüzde 3.7 geldi ABD enflasyonu. Enflasyon geri gelecek ve artmaya devam edecek. Daha kötüsü, ABD'de enflasyonun yüzde 4'e çıkacağına tanık olacağız. Altın fiyatlarında, gümüş fiyatlarında böylece düşüşler kalıcı olmayacak. Şu anda 1928 dolarda, yukarıda 1960 direnci var.

Gram altın TL ekranlarda 1662 lira. Serbest piyasalarda 1702-1712 lira. 1700 altına sarktı bu hafta ancak kesinlikle dip seviyeler, fırsatları kaçırmayın, yıl sonunda 1880, 2024 yılının ortalarında, yaz aylarında 2500 lira seviyelerini bekliyorum. Bir yıl sonraki fiyatı baz aldığımızda bugünkü fiyatlar çok ucuz. Bu hafta alım yapanlar iyi karar verdi."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN