Bu işte para çok, eleman yok! 20 bin liraya çırak, 50 bin liraya usta bulamıyorlar

Bu işte para çok, eleman yok! 20 bin liraya çırak, 50 bin liraya usta bulamıyorlar

Birçok kişi iş arayıp bulamamaktan şikayet ederken, Konya'da durum tam tersi işliyor. Aylık 20 bin liraya çırak, 50 bin liraya usta bulamayan işletme sahipleri özellikle gençlerin iş beğenmemesinden şikayet ediyor. İşte, getirisi yüksek olmasına rağmen çalışacak eleman bulunamayan o sektör...

Hem rahat hem de çok kazandıran iş arayışında olanlar gençler, toz ağır iş olmasından dolayı mermercilik mesleğine yönelmiyorlar. Mermerciler ise bu yüzden, aylık 20 bin liraya çırak, 50 bin liraya ise çalıştıracak usta bulmakta zorlanıyor. Gençlerin toz ve ağır işten dolayı çalışmak istemediklerini belirten mermerciler, ilerleyen süreçlerde daha büyük sıkıntılar yaşamamak için yeni alternatifler arıyor.

USTANIN AYLIK GELİRİ 50 BİN LİRA

Bir ustanın 26 günlük çalışma sürecinde aylık kazancının 50 bin liraya ulaştığını söyleyen işletmeci Halil Tanır, “Ben çırak olarak başladım bu işe, 18 yaşında çıraklığından gelmeyim. Başladığımda tabii ilk önce işten anlamıyordum. Ağır bir meslek olduğu için zordu, ustanın işi kolay. Çırağın işi zor harcı getiriyor, taşı getiriyor. Usta sadece teraziye bakıyor ve ölçüyü alıyor. Bu işi hemen öğrenmem lazım diye düşündüm ve 6 ay içinde usta oldum. Sistem bu şekilde ilerliyor. Şu anda biz yevmiyeci çalıştırdığımız ustaların ücreti bin 500 lira, 2 bin lira arasında çalıştırıyoruz. Kaliteli ustayı 2 bin liradan aşağı çalıştıramazsınız. 26 gün boyunca çalışırsa bu usta matematiksel olarak hesap yaptığın zaman aylık geliri 50 bin liraya kadar çıkıyor” ifadelerini kullandı.

s-h7-ic1.jpg

GELECEĞİ EN PARLAK MESLEKLER ARASINDA

Mermercilik mesleğinin geleceğinin parlak olduğuna ve yüksek kazançlar sağladığına dikkat çeken Halil Tanır, şunları aktardı:

“Bizim sektör biraz ağır ve tozlu olduğu için hiç kimse tercih etmiyor. Biz bu konudan dolayı çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bizim üst nesilden sonra bizden sonraki nesil yetişmedi. Ve gelmiyorlar artık herkes hazır iş istiyor. Temiz iş düşünüyorlar markette çalışayım tezgahtarlık yapayım. Bütün gençlik şu anda üniversite mezunu olmuş. Mağazada satış pazarlama yapıyor. Ama mermere gelmiyor. Mermerin mimarı yok. Üniversitesi yok. Bu üniversitenin mimarı zaten kendin yapıyorsun. Geleceği parlak meslek para kazanma yönünde en kazançlı mesleklerden biri mermer. Her zaman iş vardır”

ASGARİ ÜCRETTEN DAHA FAZLA KAZANÇ

Çırak bulmada sorun yaşadığı için emekliye ayrılamadığını ve büyük sıkıntı çektiğini söyleyen Tanır, “Ben 5 sene önce dedim ki, 5 sene sonra emekli olacağım dedim. Ve şu anda diyorum ki, ben daha 15 sene daha çalışacağım. Çünkü çırak, kalfa ve usta yok. Yeni üniversite mezunu olabilirsin ama okuyamıyorsan gel bir sanat öğren. Eskiden bize altın bilezik derlerdi. Mesleği öğrendiğin zaman altın bileziği aldın derlerdi. Gençlerin bu mesleğe yönelmesi lazım. Biz bunu gençlere değil, ailelerine söylememiz lazım ki aileleri ona göre yönlendirsin. Bunu gençliğe aşılamamız lazım. Biz de asgari ücret yok. Asgari ücretin üzerine gelen bir maaş var. Yani çırak biz de en kötü 20 bin lira maaş alır” ifadelerine yer verdi.

s-h-7-2.jpg

ÇIRAKLIK SÜRESİ EN FAZLA 3 AY

İşletmede kalfalık yapan Mustafa Tanır ise meslekle ilgili şunları söyledi:

“Bizim mermercilik mesleğinin eski zorlukları kalmadı. Şimdi portifler, iş makineleri olduğu için kolay. Makinelerimiz zaten otomatik kesim. Önceden kara düzen makinelerle çalışıyorduk. Şimdiki ilk bir yükleme yapıyoruz, o taşı da portif ile atıyoruz. Ondan dolayı işimiz, sektörümüz kolaylaştı. Çalışacak bir eleman bulamıyoruz. En kötü 20 ile 25 bin lira arasında maaş veriyoruz. Ama çalışacak kimseyi bulamıyoruz. İş toz diye gelen kimse olmadığından yani belki de 5 veya 10 sene sonra bu sektörlerin biteceğini tahmin ediyoruz. Gelecek çırak en kötü 3 ay içinde usta olur zaten. Çünkü bir bilgisayar kullanabiliyorsan sistemi hemen çözebilir atölyede”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN