Cemil Saruhan Sarman: İhracatta yüzde 13,4 oranında artış yaşandı

Cemil Saruhan Sarman: İhracatta yüzde 13,4 oranında artış yaşandı

Gümrük Müşaviri Cemil Saruhan Sarman, yer aldığı sektörde çalışmalarına devam ediyor. 2022 itibarıyla ithalat ve ihracat oranlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Sarman, “T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 2022 yılı temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 13,4 oranında artış yaşandı. Böylelikle 18 milyar 550 milyon dolarlık bir artış yaşandı. Bunun yanı sıra ithalat oranlarında yüzde 40,8 oranında artış meydana geldi" dedi.

Sektörde yer alan firmaların profesyonel ve kurumsal çalışmalarda bulunmalarının hem ithalat hem de ihracat oranlarında artış yaşanmasını sağladığını belirten Cemil Saruhan Sarman, konuyla ilgili açıklamalarında bu hususa yer verdi:

“Biliyorsunuz bir ülkenin ekonomisinde ithalat ve ihracatın önemli bir payı bulunur. Bunun için yenilikçi projelerin gerçekleştirilmesi oldukça önemli. Ülke ekonomisinin gelişmesi adına atılacak her bir adım gerçekten önemli bir paya sahip. Son zamanlarda yapılan çalışmaların hem ithalat hem de ihracat oranlarını arttırdığını da gözlemekteyiz.”

İthalat oranları yüzde 40,8 oranında artarak 29 Milyar 132 milyon dolar oldu
T. C. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ithalat oranlarında artış yaşandığını belirten Cemil Saruhan Sarman, konuyla ilgili açıklamalarında bu hususa yer verdi:

“2022 yılı temmuz ayı dış ticaret verilerini incelediğimizde, 2022 Temmuz ayında bir önceki yılık aynı dönemine göre ithalat oranlarının yüzde 40,8 olduğunu görüyoruz. Bu oran, ithalatın 29 milyar 132 milyon dolar olduğunu gözler önüne seriyor.”

İthalat ve ihracatın artışında profesyonel ve sistemli çalışma doğrudan etkili
Hem ithalat hem de ihracat artışında profesyonel, titiz ve sistemli çalışmaların ve doğru yatırımların etkili olduğunu belirten Cemil Saruhan Sarman, “İthalat ve ihracatın ekonomideki payını arttırabilmek için eldeki enstrümanların doğru kullanımı oldukça önemli. Her şeyden önce doğru ve başarılı yatırımlar yapılmalı. Ayrıca yenilikçi projeler de oldukça önemli. Sektörde yer alan firmaların, ülke ekonomisine katkıda bulunacak hamleler gerçekleştirmesi, ülke ekonomisinin gelişmesini sağlayacaktır. Bu nedenle atılan adımların her biri çok değerli” sözleriyle açıklamalarını noktaladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN