Çocuklara üniforma baskısı: Okula alınmıyorlar

Çocuklara üniforma baskısı: Okula alınmıyorlar

Türkiye'de birçok hane ekonomik sorunlarla boğuşuyor. Okuma çağına gelen çocukların eğitim masrafları ise dudak uçuklatıyor. Eğitim kurumlarında uygulanan kıyafet yönetmeliklerini ekonomik nedenlerle yerine getiremeyen öğrencilere okula alınmayacağı yönünde uyarıda bulunuldu.

2023-2024 eğitim ve öğretim dönemi tüm Türkiye'de büyük heyecanla başladı. Ancak ekonomik sorunlar yaşayan aileler bu sevinci buruk yaşıyor. Çocuklarının ihtiyaçlarını tam karşılayamayan ebeveynler okullarda birtakım olumsuz olayla yüz yüze geliyor.

PARASIZLIK NEDENİYLE GİYSİLERİ ALAMADI

Cumhuriyet gazetesinden Figen Atalay'ın haberine göre Tarlabaşı’nda yaşayan dört çocuk, üstlerinde okulun armalı giysileri olmadığı için “bir daha böyle gelmeyin” denilerek uyarıldı. Çocuklardan üçünün seyyar satıcılık yapan babası, parasızlık nedeniyle okulun armalı giysilerini alamadığı için çocuklarının rencide edildiğini anlattı. Baba, “Okul armalı kıyafet istiyorlar. Bir tişört 300 TL nasıl alayım? Çocuklar eğitimsiz mi kalsın forması yok diye? Öğretmenleri ‘böyle geleceksen bir daha gelme’ demiş. Çocuklar çok üzülmüş, utanmış. Formayı nasıl alacağım, alt-üst bir çocuk için bin lira tutuyor. Bir tişört bile alamadım” dedi.

1kapak.jpg

Kayıtta IBAN verip, temizlik, su parası istediklerini belirten baba, ‘Ez az bin TL yatır, dekontu getir öyle kayıt yapacağız’ dediler. Parayı yatıramadım, A4 kâğıt aldık. ‘Parayı sonra yatıracağız’ dedik, kaydı yaptılar. Zor bela kurtulduk derken şimdi de kıyafet dayatması çıktı. Bitmiyor istekleri, bezdim ben. Bu çocuklar okulsuz, eğitimsiz mi kalsın paramız yok diye? Bakanlık gelsin teftiş etsin, baksın neler oluyor bu okullarda” ifadeleriyle isyanını dile getirdi.

‘BENİ ALMAZLAR’

Çocukları okulun formasını giymediği için müdür tarafından dersler bitmeden eve yollanan bir anne ise, “Müdür, formasız gelmeyin, öğrenci olarak gelin. Böyle gelince kim öğrenci kim değil karışıyor’ demiş çocuklara ve kovmuş okuldan. 8. sınıftaki oğlum üç gün okula gitmedi ‘Beni almazlar’ diye. Sonra hayırsever insanlar çocuklarıma forma aldı da başladılar gitmeye. Tek biz değiliz bu durumda. Forması olmadığı için okuldan yollanan çocuk çok” dedi. Çocuk, hayırseverler tarafından forma alınınca okula yeniden başlayabildi.

'YÜZLERCE AİLE YARDIM İSTİYOR'

Tarlabaşı Dayanışma Grubu sorumlusu Mehmet Yeralan, Beyoğlu’nda 130 çocuğun kırtasiye ihtiyaçlarını karşıladıklarını, yetim, öksüz çocuklara öncelik verdiklerini ama hepsine okul çantası alamadıklarını söyledi. Yeralan, “Her okulun kendi arması var. Armalı okul giysileri tek bir mağazadan alınıyor ve en az 700-800 TL tutuyor. Bir tost 40-50 TL. Beslenme sorun, kırtasiye sorun, forma sorun, çanta sorun. Sadece Tarlabaşı’nda yüzlerce aile çocuklarının okul ihtiyaçları için yardım istiyor, destek vermeye çalışıyoruz ama yetişemiyoruz” ifadelerini kullandı.

'TRAVMA ÖMÜR BOYU SÜRECEK'

CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo ise bu travmanın çocukların ömrü boyunca süreceğine dikkat çekti.

Sorunun, okul yönetiminden öte Milli Eğitim Bakanlığı’nın problemi olduğuna işaret eden Foggo, “Eğitim meselesine çocuk hakları temelli bakılmadığı sürece Türkiye’nin her yanında bu sorun yaşanıyor ve yaşanmaya devam edecek. Düşünün aşırı yoksulluk içinde yaşayan bir veli için okul, çocuğunun yoksulluktan kurtulacağı tek umut demek. Bu nedenle çocuğu okula gönderiyor ama üniforma alamadığı için çocuk okuldan geri gönderiliyor” dedi. Foggo, yoksul çocuklar arasında okul terkinin bu yıl çok olabileceği uyarısında da bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN