Dış ticarette görülmemiş açık: Ekim'de yüzde 430 arttı

Dış ticarette görülmemiş açık: Ekim'de yüzde 430 arttı

Türkiye'nin dış ticaret açığı, ekim ayında rekor artışla yüzde 430 artarak 8 milyar dolara yükseldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin İstanbul'da düzenlediği toplantısına katılan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, toplantıda Türkiye'nin ihracat rakamlarını paylaştı. Bakan Muş, açıktaki artışın altın ithalatındaki artış ve pariteden kaynaklandığını dile getirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ekim ayı ihracat verilerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla İstanbul’da açıkladı. Ekim ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 artışla 21,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat ekimde yıllık yüzde 32 artışla 29,3 milyar dolara çıktı. Türkiye'nin dış ticaret açığı, ekimde yüzde 430 artışla 8 milyar dolara yükseldi.

Bakan Muş'un konuşmasından öne çıkanlar:

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, İhracatımız geçtiğimiz yıl yakaladığı ivmeyi bu yılın ilk 10 ayında da devam ettirmiş ve her ay olduğu gibi en yüksek aylık ihracat değerine ulaşmıştır. Ekim ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %3 artışla 21,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ocak-Ekim dönemi ihracatımız ise %15 artışla 209,5 Milyar dolara yükselmiştir.

877-kw3h.jpg

'İTHALATIMIZ EKİM AYINDA 29,3 MİLYAR DOLAR'

Enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan sert artışın etkisi ile ithalatımız Ekim ayında 29,3 milyar dolar olurken, bu rakamın %26’sı enerji ithalatı kaynaklıdır. Benzer şekilde Ocak-Ekim dönemindeki ithalat artışımızın yüzde %51’i enerji ithalatından kaynaklanmıştır. Bu dönemde, enerji hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı %89 olarak gerçekleşmiştir.

'PARİTENİN DIŞ TİCARET RAKAMLARI ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİ DEVAM ETMEKTEDİR'

Öte yandan, son dönemde altın ithalatındaki yükseliş de ithalatımızda yaşanan artışta etkili olmuştur. Söz konusu artış Ocak-Ekim döneminde de devam etmiş olup, toplam altın ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %198 artarak 15,2 milyar dolara yükselmiştir. Öte yandan, paritenin dış ticaret rakamlarımız üzerindeki olumsuz etkileri de devam etmektedir.

Bu yılın ilk on ayında parite kaynaklı dış ticaret açığımız 2,8 milyar dolar daha fazla olmuştur.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN