Doğal gaz faturasını düşük tutmanın yolları

Doğal gaz faturasını düşük tutmanın yolları

Uzmanlar doğal gaz tasarrufu için öncelikle iyi bir yalıtımı ve sonrasında kombinin düşük düzeyde sürekli çalıştırılmasını öneriyor. Evin daha az kullanılan bölgeleri olan banyo, hol ve giyinme odalarında sıcaklık ayarı 18 santigrat dereceye kadar düşürülmesi gerektiği belirtiliyor.

Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Levent Bilir, doğal gaz kullanımının ısınmada daha verimli hale nasıl getirilebileceğine ilişkin önerilerde bulundu.

Konutlarda enerjiden tasarruf sağlamanın ilk adımının izolasyon ile başladığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Levent Bilir, “İzolasyonu iyi bir binada, iç ortam sıcaklığı çok fazla değişkenlik göstermeyecek. Bu durumda binaların ısı kaybı azaldığı için doğal olarak yakıt da daha az kullanılacak." diye konuştu.

'ARALIKLI ÇALIŞTIRMAYIN'

Kombiyi aralıklı olarak çalıştırmanın faturayı yükselteceğini belirten Bilir, "Genellikle doğal gazı kullanırken kombiyi aralıklı olarak çalıştırıyoruz. Bu başta yakıt tasarrufu sağlar gibi görünse de aslında kombi ısıtmayı durdurduğu için evin duvarlarının soğumasına neden oluyor. Bu nedenle kombiyi devamlı ama düşük kademede çalıştırmak yakıt tasarrufu sağlayacak bir çözüm. Ancak son kademeye getirip devamlı çalıştırmayın” dedi.

Bilir'e göre, kombinin sıcaklığının kişinin kendi sıcak konforuna göre ayarlanması gerekiyor. “Bu sıcaklığı ayarlarken duvarların sıcaklığını da dikkate almalıyız." diyen Bilir,"Yaşam alanları ortalama 21-22 santigrat derece olarak düşünülüyor. Ama bu durum insandan insana göre değişebiliyor. 20 santigrat dereceye kadar konfor sıcaklığı düşürülebilir. Bu sıcaklığı sabit olarak evin içerisinde tutabilmek için kombinin sürekli düşük kademede, 24 saat ya da gün içerisinde uzun süreli olarak çalışması doğal gazda tasarruf sağlayacak bir çözüm." diye konuştu.

'PETEKLERİN BAKIMI ÖNEMLİ'

Levent Bilir, kombi ve peteklerin bakımlarının düzenli aralıklarla yapılmasının önemine de değindi: "Peteklerin bakımı da ısı verimliliği açısından büyük önem arz ediyor. Petekler, bazı durumlarda hava yapabiliyor. Böyle durumlarda içindeki havayı alırsak petek tekrar eskisi gibi ısıtmaya başlayacaktır” ifadelerine yer verdi.

Çift camlı pencerenin ısı yalıtımı için önemli bir tasarruf sağlayacağını belirten Bilir, apartmanlarda dairelerin duvarlardan ısı alışverişi yaptığına da değindi. Dr. Levent Bilir, “Yasal bir zorunluluğu olmasa da apartmanda kombisi olan herkes, evlerinde kombiyi çalıştırmalı. Evlerde mümkün olduğunca doğru montajlanmış çift camlı pencereler kullanılmalı." diye konuştu.

Bilir'e göre, evin daha az kullanılan bölgeleri olan banyo, hol ve giyinme odalarında sıcaklık ayarı 18 santigrat dereceye kadar düşürülebilir.

Elektrikli sobaların veriminin düşük olduğunu belirten Dr. Levent Bilir, klima kullanımı konusunda şunları söyledi: “Eğer evlerimizde doğal gaz yoksa, elektrikli ısıtıcı yerine mümkünse klima kullanalım. Direkt sadece rezistanslı ısı veren elektrikli ısı cihazları yerine yeni nesil klimalar, elektrik verimi açısından çok daha verimli. Klima, ilk yatırım açısından elektrikli sobadan pahalı olsa da zaman içerisinde o fark zamanla kapanır”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN