Dört yıl için 831 milyar TL'lik garanti: Yollarda 'yap-işlet-devret' yükü

Dört yıl için 831 milyar TL'lik garanti: Yollarda 'yap-işlet-devret' yükü

Karayolları Genel Müdürlüğü, 2024 ve 2028 yıllarını da kapsayan beş yıllık yol haritasını hazırladı. Planda Yap işlet devret modeli ile yapılan projelere verilecek garantinin miktarı da hesaplandı. Yap-İşlet-Devret modeli ile KGM’nin otoyollar için 2024-2028 döneminde ödemeyi planladığı tahmini garanti tutarı 831,9 milyar TL.

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından hazırlanan beş yıllık yol haritasına göre, Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan otoyol projeleri için 2024-2028 döneminde ödenecek tahmini garanti miktarı 831,9 milyar TL olarak hesaplandı.

Bu durum, Yap-İşlet-Devret modelinin bütçeye yükünü gözler önüne seriyor.

BEKLENMEDİK MALİYET ARTIŞLARI

KGM'nin yol ağında yapmayı planladığı otoyol uzunluğunu 2028 yılı sonuna kadar 697 kilometreye ulaştırmayı hedeflediği belirtiliyor.

1kapak.jpg

Ancak, bu projelerin gerçekleşmesi için karşılaşılabilecek riskler arasında, proje güzergahlarında sonradan ortaya çıkan arkeolojik bulgular nedeniyle beklenmedik maliyet artışları ve kamulaştırma ödeneğinin yetersiz kalması gibi durumlar sıralanıyor.

Öte yandan, Yap-İşlet-Devret modelinin, özellikle bazı müteahhitleri fonlama aracı olarak kullanıldığı ve bütçede büyük bir karadelik oluşturduğu eleştirileri de gündemde. Bu modelin kullanılmasının yanı sıra, otoyol projelerinin finansmanında dış kredi yollarının da araştırıldığı ifade ediliyor.

DEV KARADELİK

Bu durum, Türkiye'de trafiğe açık ve açılacak otoyollar için devasa bir mali yük anlamına geliyor. Önümüzdeki dört yıl içinde ödenecek tahmini garanti tutarının 831 milyar 979 milyon 613 bin TL olması, bu projelerin bütçe üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.

Bu büyük mali yük, hem mevcut hem de gelecek projelerin finansmanı ve sürdürülebilirliği açısından önemli soruları beraberinde getiriyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN