Erken emeklilik için bir ihtimal daha var! 4A ve 4B'liler dikkat: 7200, 9000 prim günü için...

Erken emeklilik için bir ihtimal daha var! 4A ve 4B'liler dikkat: 7200, 9000 prim günü için...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından 2 milyon 250 bin kişiye emeklilik yolu açılmış oldu. Vatandaşlar erken emeklilik için farklı yolları araştırırken gelen haber emeklilik hayalleri kuranları sevinçten havaya uçuracak. Erken emeklilik için bir ihtimal daha var! 4A ve 4B'liler dikkat. 9 bin prim günü dolanlar erken emekli olabilecek. Resmi açıklama geldi. İşte detaylar haberimizde...

EYT düzenlemesinin Meclis'ten geçerek yürürlüğe girmesinin ardından milyonlarca kişiye emeklilik yolu açılmış oldu. EYT düzenlemesinden yararlanamayan vatandaşlar ise farklı yollardan erken emeklilik yolunu araştırmaya başladı. Gelen son dakika bilgisi ise milyonlarca kişiyi heyecana boğdu. Erken emeklilik için bir ihtimal daha var! 4A Bağ-Kur ve 4B SSK’lı olanlar dikkat! Müjde verildi. Meclis'ten geçerek yürürlüğe girecek.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN MÜJDEYİ VERDİ

Erken emeklilik için düğmeye basıldı. Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, çiftçi ve yetiştiriciler için önemli bir açıklamada bulundu. Çelik, çalışan ve üreten gerçek birer emekçi olduğunu belirterek, onların da 7200 günde emekli olabilmeye hak kazanmasını talep etti.

gfgfgfgf-2023-04-07t141055-448.jpg

Çelik yaptığı açıklamada, 5510 sayılı "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu"nda yer alan "4/a ve 4/b" kapsamındaki sigortalıların emeklilik prim gün sayılarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Yasaya göre çeşitli meslek gruplarının emeklilik prim gün sayısında farklı muamele gördüğünü ifade eden Çelik, çiftçi ve yetiştiricilerin de diğer serbest meslek, tüccar ve ticaret erbabı gibi kanunun 4/b maddesinde tanımlanan kategoridekiler gibi 9000 günde emekliliğe hak kazandığına dikkati çekti.

hghghghg-44.jpg

4A VE 4B'LİLER DİKKAT!

Çelik aynı zamanda kanunun 4/a maddesinde belirtilen "hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar" olarak tanımlanan kapsamda çalışanların ise 7 bin 200 günde emekli olabildiğini belirterek, "Dolayısıyla eskiden SSK'lı olarak tanımlanan ve şimdiki uygulamaya göre 4/a olarak anılan çalışanlarla yine eskiden Bağ-Kur'lu olarak tanımlanan ve şimdiki uygulamaya göre 4/b olarak anılan meslek erbabı arasındaki prim gün sayısı 7 bin 200 güne sabitlenerek eşitlik sağlanmalıdır." çağrısında bulundu.

hjjhhjhj-13.jpg

Açıklamalarına devam eden Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Aynı işi veya daha ağırını yapan çiftçilerimiz emeklilik şartları bakımından da 4/a kapsamında çalışanlar gibi 7 bin 200 günde emeklilik hakkına sahip olmaları sosyal adalet anlayışının da bir gereğidir. Emeklilik şartlarındaki haksızlığın giderilmesi yüz binlerce çiftçi ve yetiştiriciyi memnun edecektir. Mevcut haliyle bu uygulama çiftçiler açısından önemli bir hak kaybına neden olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi noktasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den TBMM yasama dönemi kapanmadan önce bu yasal değişikliğin yapılmasını talep ediyoruz. Bununla ilgili emek ve katkı sunacak olanlara önemli bir haksızlığın giderilmesi adına yüz binlerce çiftçilerimiz minnet ve şükran duyacaktır."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN