Finansal Hizmetler Güven Endeksi'nde artış

Finansal Hizmetler Güven Endeksi'nde artış

Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasına kısa bir süre kalmışken, Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi de duyuruldu. Finansal Hizmetler Güven Endeksi, kasım ayında bir önceki aya göre 8,3 puan artarak 160,8 seviyesine yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kasım ayı ile ilgili olarak Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi'ni duyurdu. Finansal sektörde faaliyete giren 143 kuruluşun cevaplarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılması ile birlikte elde edilen anket sonuçlarına göre; endeks, kasımda bir önceki aya göre 8,3 puan artarak 160,8 seviyesinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son 3 aydaki iş durumu, son 3 aydaki hizmetlere talep ile gelecek 3 aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endeksler FHGE’yi artış yönünde etkiledi. İş durumu ve hizmetlere talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son 3 ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler, son 3 ayda hizmetlere talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere talepte artış olacağı yönündeki beklentiler güçlendi.

3 AYDA İSTİHDAMDA AZALIŞI BİLDİRENLERİN SAYISINDA ARTIŞ

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son 3 ayda istihdamda azalış olduğunu bildirenler lehine olan seyir güçlenirken, gelecek 3 ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir zayıfladı. Kasım ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” ve "65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)“ sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 9,0 ve 0,1 puanlık artış, "66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler" sektöründe ise bir önceki aya göre 12,9 puanlık azalış gerçekleşti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN