Geçinemeyen vatandaş tatili unuttu

Geçinemeyen vatandaş tatili unuttu

Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz, artan enflasyon ve art arda gelen zamlar vatandaşa tatili unutturdu. Tüketici Birliği Federasyonu'nun 'Yaşasın Tatil' isimli araştırmasına göre vatandaşların yüzde 70’inin tatile gidecek parası yok. ‘Z kuşağı’nın yüzde 89’u tatile gidemiyor. Ayrıca katılanların yüzde 43.7’si son üç yıldır tatile hiç gidemediğini söyledi.

Geçim derdine düşen vatandaş tatili unuttu. Vatandaşın tatile gidemediği yapılan kamuoyu araştırmalarıyla ortaya konulurken, hanede çalışan kişi ne kadar çok ise tatile gitme oranının da arttığı belirlendi.

Hayat pahalılığı nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar tatile de gidemez hale geldi. Tüketici Birliği Federasyonu 'Yaşasın Tatil' isimli kamuoyu araştırmasını yayınladı. Buna göre, vatandaşların yüzde 69.7’sinin tatile çıkmak için bütçesinin yeterli olmadığını belirtiyor. Son bir yıl içinde tatile gidemeyenlerde en büyük pay da Z kuşağını ait.

YÜZDE 44'Ü ÜÇ YILDIR TATİLE GİDEMİYOR

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre Z kuşağının yüzde 89’u tatile gidemiyor. Yapılan ankette 'Ne sıklıkta tatilde gidersiniz' sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 43.7’si son üç yıldır tatile gidemediğini belirtirken, yüzde 37.6’sı yılda sadece bir kez tatile gittiğini, yüzde 15’i ise yılda iki-üç kez tatile gittiğini söyledi.

HANEDE ÇALIŞAN KİŞİ ARTTIKÇA TATİLE GİTME ORANI ARTIYOR

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süphan Nâsır ve Araştırma Görevlisi Merve Kır tarafından yapılan ankette, hane halkı sayısının artmasıyla tatile gidememe oranlarının da arttığı görüldü. Buna karşın, hane içinde çalışan kişi sayısı arttıkça tatile gitme oranları da artış gösteriyor.

TATİLE GİDENLERİN YÜZDE 44'Ü BOÇLANARAK GİDİYOR

Araştırmada, yaz tatiline gideceğini beyan edenlerin yüzde 52’si kendi bütçesiyle tatilini finanse edeceğini belirtirken, yüzde 44’ü ise kredi kartına taksit ile tatile gideceğini belirtti. Tatile gideceğini beyan edenlerin yüzde 18’i kendi yazlık evinde kalacağını söyledi. Öte yandan yüzde 16’sı yakınlarına ait yazlık evde kalacağını kaydetti. Bu veriler ışığında tatile gideceğini beyan edenlerin yaklaşık üçte birinin ücretli konaklama yöntemlerini tercih etmediği görüldü.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN