Kartlı ödemelerde yüzde 20'ye varan komisyon oyunu: Ödenen para faiziyle geri alınabilir

Kartlı ödemelerde yüzde 20'ye varan komisyon oyunu: Ödenen para faiziyle geri alınabilir

İşletmeler genellikle kartla yapılan ödemelerde "bankalar komisyon kesiyor" diyerek ekstra ücret talep edebiliyor. TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, bu ek ücretin yasal olmadığını belirterek, tüketicilerin ödedikleri fazla miktarı faiziyle geri alabileceklerini ifade etti.

Kredi kartları ile yapılan alışverişlerde, işletmelerin komisyon ücreti adı altında ek ücret talep etmesi, tüketiciler ile işletmeler arasında gerginliğe neden oluyor. Pek çok işletme, kredi kartı ile yapılan ödemelerde "bankalar komisyon kesiyor" diyerek ekstra ücret talep ederken, bu durumun aslında yasal olmadığı belirtiliyor.

İŞLETMELERİN EKSTRA ÜCRET TALEBİ

İşletmeler genellikle kredi kartı ile yapılan ödemelerde, bankaların kendilerinden komisyon kestiğini öne sürerek tüketicilerden ek ücret talep ediyor. Örneğin, bir ürünün nakit ödeme fiyatı 100 TL iken, kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen bir müşteriden 120 TL istenebiliyor. Ancak, komisyon bedeli adı altında alınan bu ek ücretin aslında bankaların kestiği bir ücret değil, işletmenin kendi cebinden ödemesi gereken vergi tutarı olduğu ortaya çıktı.

TÜKONFED UYARDI: EK ÜCRET YASAL DEĞİL

CNN Türk'te yer alan habere göre; TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, işletmelerin talep ettiği bu ek ücretin yasal olmadığını belirterek, tüketicilerin ödedikleri fazla miktarı faiziyle geri alabileceklerini ifade etti. Güllü, "Banka kartları ve kredi kartları kanunun 17. maddesi, üye iş yerlerinin kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave ödeme isteyemeyeceğini açıkça belirtmektedir" dedi.

Keleğe Gelmeyin – Avukat İbrahim GüllüTÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü

YÜZDE 20'LİK KOMİSYON TALEP ETTİLER

Ekol TV muhabiri, bir güzellik merkezinde yaptırdığı işlem için yüzde 20'lik komisyon talep edildiğini görüntüledi. Muhabir, kartlı ödeme yapmak isteyince 800 TL'lik ücret için yüzde 20'lik komisyon talep edilerek 960 TL istendi. Görüntülerde kasada yer alan kişi, "Ya IBAN ya da nakit" dedi. B

TÜKETİCİ HAKLARI VE YASAL BAŞVURULAR: PARANIZI FAİZİYLE GERİ ALABİLİRSİNİZ

Avukat İbrahim Güllü, tüketicilerin bu tür uygulamalara karşı haklarını arayabileceklerini ve yasal yollara başvurabileceklerini vurguladı. Güllü, "Tüketici, yerleşim yerindeki kaymakamlıkta ya da firmanın bulunduğu il ve ilçedeki tüketici hakem heyetlerine başvurarak ödemiş oldukları bedeli ticari avans faiziyle birlikte geri isteyebilir" dedi.

Sonuç olarak, kredi kartı ile yapılan ödemelerde talep edilen ek ücretlerin yasal olmadığını ve tüketicilerin bu tür durumlarla karşılaştıklarında yasal haklarını aramaları gerektiğini vurgulayan uzmanlar, işletmelerin de bu konuda daha dikkatli ve şeffaf olmaları gerektiğini belirtiyor

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN