Back To Top
Kıdem Tazminatı Yasası 2019 son durum ne? Kıdem Tazminatı Yasası ne zaman çıkacak?

Kıdem Tazminatı Yasası 2019 son durum ne? Kıdem Tazminatı Yasası ne zaman çıkacak?

 - Son Güncelleme: 15.04.2019 Pazartesi 11:49
Kıdem Tazminatı Yasası 2019 son durum ne? Kıdem Tazminatı Yasası ne zaman çıkacak?
- A +

Kıdem Tazminatı Yasası 2019 son durum ne? Kıdem Tazminatı Yasası ne zaman çıkacak? Bakan Berat Albayrak'ın yeni kıdem tazminatı açıklamasından sonra milyonlarca vatandaş yeni sistemin nasıl olacağını araştırmaya başladı. Kıdem Tazminatı yasasında bir çok yeniliğin yanı sıra bir çok değişiklikte var. Peki Kıdem Tazminatı Yasası nasıl olacak? Yeni Kıdem Tazminatı Yasası resmi gazetede yayımlandı mı? İşte kıdem tazminatı hakkında merak edilen tüm detaylar...

Kıdem Tazminatı Yasası 2019 son durum ile ilgili merak edilenler ve Kıdem Tazminatı Yasası ne zaman çıkacağına dair ayrıntılar haberimizde. Kıdem tazminatı mevcut olan yasada işçinin çeşitli sebeplerden dolayı işinden ayrılırken, işverenin yasal olarak ödemek zorunda olduğu bir tazminattı. İşte bu tazminatta bir çok değişiklik yapılacak. Eski yasada kıdem tazminatı işten çıkarılan işçiye bazı şartları yerine getirmesi sonrasında ödeniyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı 'Kıdem Tazminatı Reformu' netleşmeye başladı. İçerisinde bir çok yenilik olacak paketde bir çok değişiklikte yapılacak. Yeni kıdam tazminatı yasasının son şekli sendikalarla, isçi kurumlarıyla görüşülerek verilecek. Haberimizde yeni kıdem tazminatı yasası ile ilgili merak edilen detayları bulabilirsiniz.

KIDAM TAZMİNATI NEDİR? 

Mevcut kıdem tazminatı işçinin, işverene karşı hukuksal haklarından biridir. Ve bu hak yasalarca güvence altına alınmıştır. Ancak kıdem tazminatı için belli şartlar söz konusudur. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Yapısal Dönüşüm Programı içinde Kıdem Tazminztı Yasası reformunu açıkladı. Reform hem çalışana hem de işverenlere yenilikler getirecek. Ancak reform paketinin son hali sendikalarla, isçi kurumlarıyla görüşülerek verilecek.

19-04/15/kidem-tazminati-yasasi.jpg

KIDEM TAZMİNATINDA MEVCUT DURUM

 Tazminat için 1 yıl bekleniyor.

 Sadece işten atılan alabiliyor.

 Firmalar kaynak ayırmıyor.

 Çalışan tazminatını bilmiyor.

 Kendi ayrılan tazminatı bırakıyor.

 Mahkemeler tazminat dosyası ile dolu.

Tazminata bir güvence ve katkı yok

19-04/15/kidem-tazminati-yasasi-ne-zaman-cikacak.jpg

KIDEM TAZMİNATINDA REFORM SONRASI

 Her çalışan tazminat alacak.

 Herkesin kıdem tazminatı garanti olacak.

 İşveren her ay ödeme yapacak.

 Çalışan kendi hesabını görebilecek.

 İş değiştiren tazminat hesabını taşıyabilecek.

 İşveren-işçi arasında tazminat sorunu kalmayacak.

 Devlet katkısı ve fon güvencesi olacak.

19-04/15/kidem-tazminati-yasasi-2019-son-durum.jpg

ASGARİ ÜCRETLİNİN KIDEM TAZMİNATI HESABI

 Brüt asgari ücret 2.558,40 TL

 Yıllık asgari ücret 30.700,80 TL

 Aylık tazminat primi (% 8,33) 213,12 TL

 Devlet katkısı ( % 25) 53,28 TL

 İşverenin ödeyeceği prim 159,84 TL

 1 yıllık tazminat 2.558,40 TL

KIDEM TAZMİNATI İÇİN İŞÇİ VE İŞVERENDEN 5 ŞART 

Kıdem tazminatı yasasında reform yapılacağı açıklamasından sonra 3 büyük işçi konfederasyonu Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ile işveren sendikası TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) ve TOBB içerisinde fonun kurulabilmesi için hangi şartların yerine getirilmesi gerektiği tartışılıyor.

19-04/15/kidem-tazminati-yasasi-2019-son-durum-ne.jpg

İŞÇİDEN KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ 5 ŞART

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimiz, son kalemiz. Bu düzenlemenin hayata geçmesine izin vermeyeceğiz” diyor. Çerkezoğlu ayrıca “Kıdem tazminatı Türkiye’de işçi sınıfının 1936’dan beri en temel haklarından biridir. Kıdem tazminatı fona devredilirse, çalışanlar en temel iş güvencelerini kaybedecek” dedi.  Resmi verilere göre işsizliğin 4 milyonu aşarak rekor kırdığını hatırlatan DİSK Başkanı, “Böyle bir kriz ortamında, bir de kıdem tazminatına göz diken bir fon oluşturulursa, patronların çalışanları işten çıkarması hızlanacak ve işsizlik daha da artacaktır” değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), söz konusu düzenlemeye karşı eyleme hazırlanıyor. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, yaptığı açıklamada, bu yılki 1 Mayıs’ın temasının kıdem tazminatı olmasını ve kutlamaların da Türkiye’de en yoğun örgütlü işçinin çalıştığı Kocaeli’de yapılmasını kararlaştırdıklarını söyledi. 

İşçi sendikaları masaya oturmak için öncelikle mevcut kazanılmış haklara dokunulmayacağı sözünü almak istiyor. Bu şartın yerine getirilmesi halinde Bakan Albayrak'a fonun kurulabilmesi için 5 şart iletilecek.

1-Hazine garantisi: Fon kurulacaksa burada biriken kıdem tazminatlarına Hazine garanti versin. Eğer işçinin kıdemi fondan ödenemezse işçinin kıdemini Hazine ödesin.

2-İşçi ve işveren yönetsin: Fonu işçi ve işveren temsilcileri yönetsin. Devlet temsilcisi ve müdahalesi olmasın.

3-Sadece kıdeme harcansın: Fonda biriken parayı iktidar işsizlik fonunda olduğu gibi dilediği yere kullanamasın. Fon sadece işçiye ödeme yapsın.

4- Bir yıl şartı kalksın: Kıdem tazminatını alabilmek için en az 1 yıl çalışmış olma şartı kaldırılsın. 1 gün bile çalışılsa primi fona yatırılsın.

5-Acil ihtiyaç için de çekilebilsin: Patronun attığı işçiye kıdemi hemen ödensin. Ancak ölüm, evlenme, hastalık ve tayin gibi zorunlu ve acil ihtiyaçlar için de kıdemin bir kısmı çekilebilsin.

19-04/15/kidem-tazminati-yasasi-2019-son-durum-ne-kidem-tazminati-yasasi-ne-zaman-cikacak-1555318087.jpg

PATRONLARIN KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ 5 ŞARTI
 
Aslında işçiler gibi işverenler de fonun kurulmasını istemiyor. Çünkü bu durumda kıdem ödemekten kurtulan yüz binlerce patron her ay fona kıdem primi ödemek zorunda kalacak. Ancak şartların yumuşatılıp maliyetin azaltılması halinde fona sıcak bakmaları beklenen işverenlerin şartları ise şöyle:

1-Kıdem en az yarıya düşsün: Bir yıla bir maaş tutarındaki kıdem en az yarıya düşürülsün.

2-Kredi gibi kullanalım: Fonda biriken paranın belirli bir bölümünü mevduat faizi üzerinden yatırımlar için kullanabilelim.

3-Transferlere fren gelsin: İşçiyi işyerine bağlayan kıdem işverenden alınıp fona devredilirse patronlar birbirlerinden kolaylıkla nitelikli eleman transfer eder, piyasa bozulur. Transferleri önleyecek mekanizma kurulsun.

4-Yönetimde olalım: Fonun yönetimine işveren ortak olsun.

5-Gerçek yatırım araçlarında değerlendirilsin: Fon kaynakları kamu ihtiyaçları için harcanmasın, kaynağı büyütecek şekilde piyasadaki en yüksek getirili yatırım araçlarında değerlendirilsin.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN