Kiralık konutun fiyat artış hızı satılığı geçti

Kiralık konutun fiyat artış hızı satılığı geçti

Konut krizi yavaş yavaş çözülmeye başlarken, satılık tarafta fiyatlar ufak ufak düşmeye başlıyor. Tabi yüksek faiz ve 2023’te gerçekleşen sert fiyat artışları satışları şimdilik olumsuz etkilerken, yetkililer de kredi kanallarının açılmasını bekliyor. BETAM raporuna göre, aralıkta satılık konut fiyatları yıllık yüzde 65 arttı. Kiralıkta ise yükseliş yüzde 87 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye’de konut sektörü hiç kuşkusuz en ilginç yıllarından birini yaşıyor. Enflasyon ve kur karşısında 2023’te fiyatların bir anda patlama yaşaması ve devamında ne satılıkta ne de kiralıkta bütçeleri bir hayli zorlamak gerekiyordu. Kirada yüzde 25 sınırına uymayan birçok ev sahibi karşısında anlaşmazlıklar adliye koridorlarına kadar uzanıyordu. Tabi bu tablonun Ocak ayı görünümü de belli oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ‘Konut Piyasası Görünümü’ raporuna göre, kiralık ev fiyatlarındaki artış oranı yüzde 87 oldu. Aralıkta Türkiye genelindeki satılık konut fiyatlarında yıllık artış oranı ise yüzde 65,1’e düştü.

Buna göre, satılık konutlarda reel fiyatlardaki yıllık artış oranı da ülke genelinde yüzde 0,2’ye, Ankara’da yüzde 12,9’a geriledi. İstanbul’da yıllık reel fiyattaki düşüş yüzde 6,1 olurken, İzmir’de uzun zaman sonra ilk kez yıllık reel fiyat azaldı. Satılık konut ilan metrekare cari fiyatlarındaki yıllık artış oranları üç büyük şehirde de azalarak İstanbul’da yüzde 54,8, Ankara’da yüzde 86 ve İzmir’de yüzde 64 oldu. Ortalama satılık konut metrekare fiyatları İstanbul’da 36 bin 111 TL, Ankara’da 19 bin 608 TL ve İzmir’de 29 bin 404 TL oldu.

Böylece rapordaki metrekare fiyatları baz alındığında 100 metrekarelik bir konutun ortalama satış fiyatı İstanbul’da 3 milyon 611 bin TL, Ankara’da 1 milyon 960 bin TL, İzmir’de ise 2 milyon 940 bin TL oldu. Satılık konut ilan sayısı hem ülke genelinde hem de 3 büyükşehirde azaldı. Satılık konut arzı aralıkta önceki aya göre ülke genelinde yüzde 4,8, İstanbul’da yüzde 4,5, Ankara’da yüzde 2,5, İzmir’de ise yüzde 6,9 düştü. Şubattaki depremlerden sonra çok sert bir düşüş gösteren konut talebi temmuzda artmış ve sonrasında kasıma kadar düşmüştü. Ancak konut talebi aralıkta kasım ayına göre yüzde 5,5 artarak 93,6 oldu.

Türkiye genelinde, İstanbul’da ve İzmir’de kasımdan aralıka cari kira fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha yüksek olması sonucu enflasyondan arındırılmış reel kira fiyatları bu bölgelerde yükseldi. Ülke genelinde Sahibinden platformu üzerinden ilana çıkan kiralık konutların ortalama metrekare fiyatı 132,7 lira olarak gerçekleşti.

ORTALAMA KİRA 13 BİN 270 TL OLDU

Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı aralıkta yüzde 87’ye geriledi. Ülke genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 132,7 TL oldu. Yani ülke genelinde 100 metrekarelik ortalama bir konutun fiyatı 13 bin 270 TL oldu. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 73,3’e, Ankara’da yüzde 151,6’ya, İzmir’de ise yüzde 113,3’e düştü. Ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 173,3 TL, Ankara’da 118,2 TL, İzmir’de ise 145,5 TL oldu. 100 metrekarelik ortalama konut esas alıntığında İstanbul’da ortalama kira 17 bin 330 TL, Ankara’da 11 bin 820 TL, İzmir’de ise 14 bin 550 TL oldu. Rapora göre, Türkiye genelinde enflasyondan arındırılmış reel kirada yıllık artışlar uzun süredir azalıyor. Yıllık reel kira artışı aralıkta kasıma göre 4,8 puan azalarak yüzde 13,5’e geriledi. Kiralık konut ilan sayısı aralıkta ülke genelinde yüzde 5,1, İstanbul’da yüzde 3,4, Ankara’da yüzde 5,9, İzmir’de yüzde 5,5 azaldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN