KKM'de zorunluluk kaldırıldı! Merkez Bankası'ndan Kur Korumalı Mevduat için flaş karar

KKM'de zorunluluk kaldırıldı! Merkez Bankası'ndan Kur Korumalı Mevduat için flaş karar

Merkez Bankası, kur korumalı mevduatlarda yeni bir düzenlemeye imza attı. İşte detaylar...

Merkez Bankası, Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplar için yeni bir karar aldı. Türk lirası dönüşümlü KKM hesaplarında asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı. KKM'de asgari faiz oranı politika faizi olarak uygulanıyordu. Politika faizi yüzde 30 düzeyinde bulunuyor.

ARADAKİ FARKI BANKA KARŞILAYACAK

Merkez Bankası'nın politika faizinden düşük oranlar uygulanan KKM hesaplarında kur farkının banka tarafından ödenecek faiz veya kar payından yüksek ancak politika faizi ile hesaplanan tutardan düşük olması durumunda aradaki farkın tamamı banka tarafından karşılanacak.

Kur farkının politika faizi ile hesaplanan tutardan yüksek olması durumunda ise söz konusu destek tutarının, politika faizi ile hesaplanan tutara kadar olan kısmı banka tarafından ödenirken üzerindeki kısmı Merkez Bankası tarafından ödenecek.

ÜST SINIR DA KALDIRILMIŞTI

Kur korumalı hesaplarda politika faizinin 300 baz puan üstündeki azami faiz uygulaması mart ayında sona ermişti. Buna göre üst sınırı bankalar belirliyor. Bu düzenlemeyle ise kur korumalı hesapların TL mevduat sayıldığı komisyon uygulaması sona erdi.

Bu düzenlemelerin etkisiyle KKM'lerin gerilediği izlenmişti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, kur korumalı mevduat toplamı geçen hafta 26 milyar TL düşüşle 3,31 trilyon TL oldu. Dolar cinsi karşılığı ise 123 milyar doların altına geldi. KKM'de son bir ayda 101,4 milyar TL'lik düşüş gerçekleşti.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN