Koç Holding, Ford Romanya'yı da aldı

Koç Holding, Ford Romanya'yı da aldı

Koç Holding'in sahibi olduğu Ford Otosan, Ford Romanya'yı da aldı. Şirketten KAP'a yapılan açıklamada, Sözleşme uyarınca 2022'de gerçekleşmesi beklenen 'Kapanış'ta' 365 milyon euro ödeneceği ve 2025 ve 2028'de faiz dahil 219 milyon euro ödeneceği bildirildi.

Koç Holding'e bağlı Ford Otomotiv Sanayi A.Ş., Ford'un Romanya hisselerinin tamamını satın almak için sözleşme imzaladı. Ford Otoson Netherlands BV'ye ait hisselere bu yıl 365 milyon euro, 2025 ve 2028'de 219 milyon euro olmak üzere toplamda 575 milyon euro ödeneceği bildirildi.

Ayrıca 2028 yılında tutarı Romanya fabrikasının 2028-2034 yılları için öngörülen kapasite kullanım oranına bağlı olarak belirlenmek üzere EU140 milyona kadar ilave ödeme yapılması söz konusu olacak.

NİYET MEKTUBU İMZALANDI

Koç Holding'in, Ford Motor Company ve SK On Co. ortaklığı ile Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya üretimi yatırımına katılmak için ön niyetlerini içeren bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu (MoU) imzalandığını duyurmasının ardından Ford Otosan'dan da yurtdışı operasyonuyla ilgili önemli bir satın alma haberi geldi.

Şirketten KAP'a yapılan açıklamada, "Sözleşme uyarınca 2022'de gerçekleşmesi beklenen Kapanış'ta 356 milyon euro, Haziran 2025'te faiz dahil 196 milyon Euro, Aralık 2028'de ise faiz dahil 23 milyon Euro ödenecek olup, ayrıca Romanya fabrikasının 2028-2034 yılları için öngörülen kapasite kullanım oranına bağlı olarak 140 milyon Euro tutarına kadar ilave ödeme yapılabilecektir. 2022 yılında yapılacak ilk ödeme tutarı, devrin gerçekleşeceği tarihte net işletme sermayesi, net borç ve o tarihe kadar Yeni Nesil Courier projesine yapılan yatırım tutarına göre düzeltmeye tabi olacaktır" denildi.

KAPASİTE 900 BİNİ AŞACAK

4 Aralık 2020 tarihinde açıklanan yeni yatırımlar tamamlandığında 650 bin adede ulaşacak Ford Otosan'ın toplam yıllık üretim kapasitesinin Romanya Craiova fabrikasının alımı ile 900 binin üzerine çıkması, çalışan sayısının da 20 bini geçmesi bekleniyor.

Yapılan anlaşmaya göre, Ford Romanya bünyesindeki satış ve dağıtım iş kolu faaliyetleri FMC bünyesindeki bir iştirake devredilecek olup, 250 bin araca ve 365 bin motor üretim kapasitesi ile faaliyet gösteren Craiova tesisleri ve üretim faaliyetleri devralınacak.

EK 140 MİLYON EURO ÖDEME

Ford Romanya hisselerinin tamamı için 2022 ve 2028 yılları arasında toplam 575 milyon Euro ödeme yapılacak olup, ayrıca 2028 yılında tutarı Romanya fabrikasının 2028-2034 yılları için öngörülen kapasite kullanım oranına bağlı olarak belirlenmek üzere 140 milyon euroya kadar ilave ödeme yapılması söz konusu olacak.

İşlemin sözleşmelerdeki düzenleyici otoritelerin onaylarının alınması dahil kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olarak 2022 yılı üçüncü çeyreği içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Bir yıl içerisinde kapanış koşullarının sağlanamaması durumunda tarafların sözleşmeyi feshetme hakkı bulunuyor.

PUMA ELEKTRİKLİ OLACAK

Hisse Satın Alma Sözleşmesi ile birlikte Craiova Tesislerinde üretilecek araçlar ile ilgili olarak Tedarik Koşulları da belirlendi. Craiova tesisinde mevcut durumda Puma ve EcoSport binek araç modelleri ile 1.0 litre Ecoboost benzinli motorları üretiliyor. Tedarik Koşulları uyarınca 2022 yılının sonundan itibaren EcoSport üretiminin sonlandırılması; Puma modelinin ise üretimine devam edilerek, 2024 yılından itibaren tam elektrikli versiyonunun üretimine geçilmesi planlanıyor.

Ayrıca, Yeniköy fabrikasında 2023 Temmuz ayına kadar üretimine devam edilecek olan Courier aracını ikame etmek üzere, tasarımı ve mühendisliği Ford Otosan tarafından geliştirilecek olan Yeni Nesil Courier araç modelinin van (Transit Courier) ve kombi (Tourneo Courier) versiyonlarının Craiova Tesislerinde üretilmesi öngörülüyor. Yeni Nesil Courier modelinin içten yanmalı motor versiyonlarının 2023 ve tam elektrikli versiyonlarının ise 2024 yıllarında üretimine başlanması bekleniyor.

Yeni Nesil Courier dahil tesiste üretilecek araç ve motorların başlıca tedarik koşullarında mutabakat sağlanmış olup, teknik detayları ve Yeni Nesil Courier yatırım taahhütlerini içerecek anlaşmaların kapanışa kadar imzalanması öngörülüyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (11)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
11 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN