Kredi kartı düzenlemelerine ilişkin BMD'den açıklama: Olası sınırlama vatandaşı zorlar

Kredi kartı düzenlemelerine ilişkin BMD'den açıklama: Olası sınırlama vatandaşı zorlar

Son dönemlerde kredi kartı kullanımına enflasyonla mücadele kapsamında düzenlemeler getirilmesi konuşuluyor. Detayları henüz netlik kazanmasa da yakın zamanda taksit sınırlamasının yapılacağı muhtemel gözüküyor. Konuyla ilgili BMD Başkanı Sinan Öncel, acil ihtiyaç duyduğu bir ürünü peşin almaya bütçesi yetmeyen dar gelirlinin kredi kartından taksit seçeneğini kullandığını belirterek, kartla harcamaya getirilecek olan yeni sınırlamanın perakendeciyi ve vatandaşı zorlayacağını ifade etti.

Enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartı harcamalarının önüne geçmek için taksit sınırlamasından, asgari ödeme tutarlarına, kart limitlerinden, lüks harcama yasağına kadar yeni sınırlama getirileceği yönündeki haberler perakendeciyi ve tüketiciyi zorlayacağı belirtiliyor.

Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) üyeleri arasında yaptığı ocak ayı anketinin sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Anketi değerlendiren BMD Başkanı Sinan Öncel, ocak ayının hem adet satışı, hem de ciro anlamında aralık ayına göre daha zayıf geçtiğini bildirdi.

'BORCU DÖNDÜRMEK SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ÇÖZÜM DEĞİL'

BloombergHT'nin aktardığına göre, ankete katılan üye markaların üçte ikisinin Aralık ayına göre ocakta hem adet satışının, hem de cirosunun gerilediğini bildiren Öncel, şöyle devam etti:

“Önceki yıllardaki deneyimlerimizden de ocak ayının genel olarak aralık ayına göre daha zayıf geçtiğini biliyoruz. Dolayısıyla anketten çıkan sonucu normal karşılamak gerekiyor. Burada bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Organize perakende markaları 2023’te önemli yatırımlar yaptı. Kimi yeni mağaza açtı, kimi mevcutları yeniledi ya da e-ticaret kapasitesini büyüttü.

Diğer taraftan maliyetler çok fazla artıyor. Kira, genel giderler ve işçiliğin yanı sıra ham madde ve diğer operasyonel maliyetlerimizde yüksek oranlı artışlar var. Her marka maliyet artışını fiyatlarına yansıtamıyor. Firma yeterli ciroya ulaşamadığında krediyle çarkı çevirmesi gerekiyor. Yüzde 40-45 kredi faiziyle borcu döndürmek sürdürülebilir bir çözüm değil."

'TAKSİT İMKANI VATANDAŞA KORUMA KALKANI OLUŞTURUYOR'

Öncel, kredi kartı ile harcamalara sınırlamanın perakendeciyi ve tüketiciyi zorlayacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

"Vatandaş yüksek enflasyon ortamında ihtiyaç alışverişini imkânları ölçüsünde öne çekiyor. Sabit ve dar gelirli acil ihtiyaç duyduğu bir ürünü peşin almaya bütçesi yetmediğinde kredi kartından taksit seçeneğini kullanıyor. Yüksek enflasyon ortamında kredi kartıyla taksitli alışveriş, tüketiciye bir nebze de olsa nefes aldırıyor. Başka bir ifade ile kredi kartına taksit imkânı vatandaşa enflasyona karşı bir koruma kalkanı oluşturuyor. Kartlı alışveriş kayıtdışılıkla mücadelede de önemli bir enstrüman olarak karşımıza çıkıyor. Kartla harcamaya yeni sınırlama perakendeciyi ve vatandaşı zorlar. Dolayısıyla en azından belli bir limitin altındaki kartlı alışverişe ve tüketici kredisine yeni sınırlama getirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN