Kredi ve ara matrah vites yükseltmeye yetmedi

Kredi ve ara matrah vites yükseltmeye yetmedi

Zor bir virajda olan otomotiv sektörü için yapılan geçici hamleler eksik ve yetersiz kalıyor. Ocak ayında yapılan ara matrah düzenlemesi ve sonrasında gerçekleşen kredi limitlerindeki artış bile vites yükseltmeye yetmedi. Peugeot Genel Müdürü Anaç “Kurun aşırı dalgalanmasıyla fiyatlar artmış oldu. Şu an biraz oturmuş durumda. Her şeye rağmen geçen senin altında bir pazar beklentimiz yok. Paralel bir pazar bekliyoruz” dedi.

ALİ YILDIRIM

Otomotiv sektörü pandemiyle birlikte oldukça zorlu ve uzun bir virajın içine girdi. Pandemiyle birlikte tanıştığımız çip krizi, sıfır otomobili bulunamaz hale getirirken, özellikle Türkiye pazarında da sert artan fiyatlar yeni bir araç sahibi olmayı neredeyse imkansız yaptı. Yüksek faiz, yüksek vergi dillimi ve sert düşen alım gücü en ucuz otomobilin fiyatını bile 250 bin liraya çıkardı.

Pazar hakkında düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç “Satış fiyatlarında otomotivciler olarak bizi etkileyen şey sadece kurdaki artış değil. Dünyada genelde bir enflasyon var zaten. Yani hammadde fiyatlarında artış var. Bu da üretim maliyetlerine yansıyor. Hiçbir şey değişmeseydi bile zaten fiyatlara yansımak zorunda olan bir maliyet artışı her yer için geçerli. Bir de tabii pandemi döneminde bir para bolluğu vardı, para basıldı çünkü. Bunun da getirmiş olduğu bir enflasyon ve baskı var tüm dünyada. Bizim karşılaştığımız durum özellikle Kasım-Aralık döneminde kurun aşırı dalgalanmasıyla fiyatlar artmış oldu. Şu an biraz oturmuş durumda” dedi. Anaç, müşterilerin sadece showroomlarda avantajlı olduğuna değinerek, alımı tetikleyen unsurun faiz olduğunu anlattı.

21kr04-ibrahim-anac-1.jpg

Anaç sözlerine şöyle devam etti: “Enflasyonun çok yüksek olduğu ülkelerde markaların cazip bir faizle müşterinin karşısına çıkması avantaj yaratıyor. Her şeye rağmen geçen senin altında bir pazar beklentimiz yok, geçen seneye paralel bir pazar bekliyoruz.” Bu yıl oluşabilecek pazar tahminini de paylaşan İbrahim Anaç “2022’yi geçen sene gibi öngörüyoruz. 2018 yılından beri pazarda ötelenmiş bir talep var. Geçen sene 737 bin, bir önceki sene de o civarda gerçekleşti pazar. Bana göre Türkiye’deki pazarın doğal büyüklüğü 800-850 bin civarında. 2018 yılını da değerlendirirsek yaklaşık 300-400 bin ötelenmiş talep olduğunu düşünüyoruz. Filo talebine baktığımız zaman orada da ciddi bir ötelenmiş talep var. Çok yoğun bir turizm pazarı bekleniyor. Bütün bunları düşündüğümüzde geçen senenin biraz üzerinde 750 bin civarında bir satış öngörümüz var” açıklamasında bulundu.

ARAÇ TEDARİK SORUNU DEVAM EDİYOR

Sıfır otomobile ulaşmada üretimden kaynaklı aksamaların devam ettiğini ve tedarik sorununun bitmediğini ifade eden İbrahim Anaç “Tedarik sıkıntısı aslında tam olarak bitmiş değil. Bunun sadece kendi markamız için olduğunu söyleyemeyeceğim. Bütün sektör aynı durumda. Sadece şöyle bir kanaat oluştu; Kasım-Aralık aylarına baktığımız zaman kur dalgalanması sebebiyle pazar olması gerekenin yarısı kadar gerçekleşti. 130 bin adet beklenen Aralık pazarı 62 bin adet civarında gerçekleşti. Yani 65 bin civarında araç Ocak ve Şubat’a sarktı. Bu tabi Ocak ve Şubat’taki bulunurluk durumunu iyileştirdi ve yanlış bir kanaat oluştu bu sorun aşıldı diye. Halbuki Aralık’tan sarkan araçların satılması söz konusuydu. Tedarik sıkıntısının bittiğini söylemek için erken. Çünkü henüz öyle bir şey göremiyoruz. Ama tam olarak aşıldığını söylemek mümkün değil” dedi.

BAYİLER SGK KURUMUNA DÖNDÜ

Artan fiyatlar sonrasında vergi katlanınca fiyatlar da 250 bin lira seviyelerini aştı. Sıfır araca ulaşmak zorlaşınca, ÖTV indirimli engelli araçlara da talep arttı. Birçok bayi bu konuda showroomların ‘SGK kurumuna döndüğünü’ ifade ediyor. Konuya ufak bir parantez açan İbrahim Anaç, şu anda hemen hemen bütün modellerin yüzde 80 ÖTV diliminde olduğunu söyledi. Anaç “Bu resmin değişeceğini ön görmüyoruz. Matrahlarda bir değişim olursa belki bu resim biraz değişebilir. Muhtemelen yazın bir matrah güncellemesi olur diye tahmin ediyoruz. Her yaz Ağustos ayında bir matrah güncellemesi var. Bu da bizi dikkate aldığımız hususlardan biri. ÖTV’siz engelli aracı talebi var. Yaklaşık yüzde 25 civarında. Engelli dilimine giren bazı araçlarda talep var. Talep olarak baktığımızda ise yüzde 40 diyebiliriz” diye konuştu.

MEGANE’A KÜÇÜK KARDEŞ

Renault, B-sedan pazarı için geliştirdiği yeni modeli Taliant ile sedan segmentteki iddiasını artırdı. Şık tasarımı, zengin donanım listesi ve küçük hacimli tasarruflu motor seçenekleriyle yeni araç, bir üst sınıfı aratmayan kullanım alanı vadediyor.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir hızla payını artıran SUV modellere rağmen, sedan modellerin de pazardaki egemenliği oldukça yüksek. Bunun farkında olan Renault, yeni nesil otomobillerinin arasına yeni bir sedan daha sıkıştırdı. Markanın Symbol ile mücadele ettiği B-sedan pazarından, yepyeni modeli Taliant ile aslan payını almayı hedefliyor. Bu hafta konuğumuz olan yeni Taliant, yeni nesil küçük hacimli benzinli motoru ve sınıfında pek de rastlanmayan otomatik şanzımanıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

İlk bakışta küçük bir Megane Sedan gibi görünen yeni araç, tasarımıyla meraklı gözleri üzerine çekmeyi başarıyor. Markanın yeni nesil far tasarımıyla şekillendirilen yeni ön yüz, uzun motor kaputu ve kavisli hatlar, aracın kaslı görünmesini sağlıyor. Aracın arka tasarımı da modele özgü ve oldukça şık görünüyor. Aracın iç mekanı da tamamen yeni. Markanın dairesel klima kumandaları, 8 inçlik dokunmatik multimedya ekranı ve rahat okunan göstergelerle donattığı için mekanda sunulan yaşam alanı oldukça ferah. Ön bölümde sunulan geniş alan, arka sırada artarak devam ediyor. İç mekanda hoşumuza gitmeyen tek detay, dikiz aynasından bakıldığında arka camın hatırı sayılır bir bölümünü kaplayan 3’üncü fren lambasının konumu. Taliant, tam 628 litrelik bagaj hacmiyle de bu durumu destekliyor. Bagaj içini düzenlemeye yarayan aparatların da oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.

21kr04-renult-taliant.jpg

ORTALAMA TÜKETİMİ 6.1 LİTRE

Araçta görev yapın 999 cc’lik turbo beslemeli 3 silindirli benzinli ünite, 90 beygir güç ve 142 nm tork üretiyor. Gücünü ön aksa CVT tipi otomatik şanzımanla (X-tronic) ileten araç, 1212 kilogramlık otomobile yeterli performansı sağlıyor. Aracı 0’dan 100 km/s sürate 13.9 saniyede tamamlayan Taliant, saatte 169 kilometre hıza kadar nefesini tutabiliyor. Ara hızlanmalarda da yeterli çekişi sağlayan motor, özellikle şehir içinde, yüksek performans aramayanların beklentilerini karşılayabiliyor. Fabrika verilerine göre ortalama tüketimi 6.1 litre olan araç, bizim kullanımımızda da 7.0 litrelik seviyeyi aşmadı. Şehir içinde konforlu bir sürüş vadeden Taliant, beklentileri rahatlıkla karşılayacak yol tutuş özellikleri vadediyor.

KOÇ HOLDİNG’DE BAYRAK DEĞİŞİMİ

İş hayatına 1987 yılında Ford Otosan’da başlayan Haydar Yenigün, genel müdürlük görevini Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı olan Güven Özyurt’a bırakıyor. Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı olan Cenk Çimen’in emekli olmasıyla birlikte bayrağı Haydar Yenigün devralacak.

31kr04-kelle-mansehaydar-yenigun.jpg

Koç Holding’de bayrak değişimi gerçekleşti. Holdingin otomotiv tarafında yapılan önemli değişiklikler 1 Nisan 2022’de olacak. Cenk Çimen’in emekliliği ile boşalacak olan Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanlığı görevine Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’ün atanacak. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu yaptığı değerlendirmede otomotiv grubundaki bu önemli atamanın hayırlı olmasını diledi. Çakıroğlu “Bu vesileyle bir kez daha Sayın Cenk Çimen’e uzun yıllardır Topluluğumuza sağladığı kıymetli katkılar ve başarılı çalışmaları için teşekkür ederim. Haydar Yenigün, Ford Otosan’a 35 yıldır büyük emek ve katkılar sağladı. Şirketimizin yurt içinde ve yurt dışında büyümesinde, stratejik yatırım hamlelerinde ve gelecek vizyonunda önemli görevler üstlendi. 1 Nisan itibarıyla Haydar Yenigün, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanlığı’na atanırken, yeni dönemde Topluluğumuzun otomotiv sektöründeki faaliyetlerine daha geniş bir görev alanında liderlik edecek. Ford Otosan Genel Müdürlüğü’ne ise hali hazırda Ford Otosan Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Güven Özyurt atanacak” dedi.

21kr04-guven-ozyurt.jpg

FORD OTOSAN’A YENİ GENEL MÜDÜR

Ford Otosan’a 1990 yılında mühendis olarak katılan Güven Özyurt, 1 Nisan 2022 markanın genel müdürü olacak. Ford Otosan’ın Yeni Projeler Genel Müdür Yardımcısı görevini halen sürdüren Cem Temel, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Operasyonlar ve Yeni Projeler Genel Müdür Yardımcılıklarının birleştirilmesi sonucunda yeni oluşturulan Operasyonlar ve Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

HYUNDAİ ENDONEZYA’DA FABRİKA AÇTI

Hyundai Motor Company, Güneydoğu Asya’daki ilk fabrikasını Endonezya’nın başkenti Jakarta’da açtı. Endonezya hükümetiyle Hyundai’nin Güneydoğu Asya pazarları için birlikte adım attığı bir üretim merkezi olan fabrika, özel anlaşma ile resmileştirilerek hizmete başladı. Bu fabrika için yaklaşık 1.55 milyar dolar tutarında bir yatırım yapan Hyundai, yıllık üretim kapasitesini de 250.000 adet olarak açıkladı. Hyundai’nin ‘sürdürülebilir kalkınma’ ve ‘insanlık için ilerleme’ vizyonuna uyum sağlayan fabrika, otomotiv sektöründeki elektrikli model ihtiyaçlarının karşılanması ve aynı zamanda güneş panelleri gibi çevre dostu teknolojilerin üretiminde önemli bir rol oynayacak. Ayrıca Hyundai, araç boyama işleminde de doğa dostu su bazlı boyalar kullanarak çevreyi koruma hususunda da sorumluluğunu yerine getiriyor.

21kr04-kisa.jpg

YENİ MINI VERSİYONLARI GÜN SAYIYOR

MINI, kendine özgü ikonik tasarımı ve premium karakteri ile sahip olduğu çekiciliği heyecan verici bir sürüşle birleştiriyor. MINI 3 Kapı, 5 Kapı, Cabrio ve Cooper SE modelleri Resolute Edition ile standart modellerden farklılaşıyor. Resolute Bronze renkle tamamlanan dış detaylar arasında far çerçeveleri, radyatör ızgarası ve stoplar yer alıyor. Ayrıca yan profilde yer alan hava kanalları, kapı kolları ve bagaj kapağı da bu özel renkle bezeli. Borusan Otomotiv Yetkili Satıcılarında Mayıs ayı itibarıyla yerini alacak olan yeni MINI modelleri, benzersiz tasarım detaylarının ve özel donanımların şekillendirdiği versiyonlarıyla sınıfının standartlarını değiştirecek.

21kr04-mini.jpg

‘YENİ YATIRIMLARLA DAHA REKABETÇİ OLACAĞIZ’

Tofaş, ‘2021 Yılı Faaliyet Raporu’nu yayınladı. Şirket, pandeminin ve küresel tedarik sorunlarının devam ettiği 2021 yılında, çalışanlarının ve paydaşlarının sağlını ön planda tutarak, işlerinin devamlılığını başarılı şekilde sağladı. İş sonuçlarını ve paydaşlarına yarattığı değeri sürekli geliştirme hedefiyle ArGe, dijital dönüşüm, müşterilerine yönelik mobilite hizmetleri ve çalışanlarının yetkinlik gelişimine olan yatırımlarına devam devam etti. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ise şirketin zorlayıcı şartlarla karşılaşılan 2021 yılını başarılı performansını koruyarak geride bıraktığına vurgu yaptı. Eroldu “Önümüzdeki dönemde deneyimimiz, çalışanlarımız, üretim ve ArGe yetkinliklerimizle müşteri deneyimini daha da ileriye taşımaya, çalışanlarımızın yeni nesil yetkinlik ihtiyaçlarına göre gelişimine ve çevre etkimize yönelik alanlara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Dijital teknolojilerle güçlendirdiğimiz kaliteli ve hızlı hizmet anlayışımız, yeni mobilite çözümlerimiz ve bağlanabilirlik alanındaki yeni yatırımlarımızla rekabetçiliğimizi perçinleyeceğiz” dedi.

EKSPERTİZE EN ÇOK 14 YAŞINDAKİ ARAÇLAR GELİYOR

BDDK’nın aldığı kararlar doğrultusunda taşıt kredilerinde yapılan düzenlemeyle birlikte pazarın tekrar hareketlendiğini ve oto ekspertiz girişlerinin son 1 ayda ortalama yüzde 40 arttığını belirten Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre “Son dönemde ikinci el araç fiyatlarının stabil şekilde seyretmesi, buna karşın sıfır araçlardaki tedarik sorunu ve fiyatlarının sürekli artışı tüketicileri ikinci el araç satın almaya yöneltiyor. Ekspertize gelen araçların ortalama modeli ise bu yıl 2000 ile 2022 arasında, en çok 2008 ile 2020 model yılı aralığındaki araçlar giriş yapıyor” açıklamasını yaptı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN