Kuru soğan fiyatları beyaz et ile yarışıyor! O tarihten sonra fiyatlar düşecek: Yarı yarıya inecek

Kuru soğan fiyatları beyaz et ile yarışıyor! O tarihten sonra fiyatlar düşecek: Yarı yarıya inecek

Artan soğan fiyatlarıyla ilgili yeni gelişme... İstanbul'da 25-30 lira aralığında satılmaya başlanan kuru soğanın fiyatı düşecek. Yeni hasat sonrası düşmesi beklenen fiyatların en fazla pazarda ve marketlerde en fazla 15 lira civarına inmesi bekleniyor. Peki soğan fiyatları ne zaman düşecek?

İstanbul'da soğan fiyatları bir süredir yine gündemde. Hal fiyatı en az 18, pazar ve marketlerde ise 25-30 lira aralığına yükselen kuru soğan için indirim haberi geldi.

Fiyat artışının sebebi olarak üretimdeki azalmayı gösteren hal esnafı, yeni hasadın gelmesiyle kuru soğandaki yüksek fiyatların düşeceğini müjdeledi.

Yeni hasadın geleceği planlanan tarih ise Ramazan Bayramı sonrasına denk geliyor.

Nisan ayı sonu itibarıyla kuru soğanın haldeki satış fiyatının 10 TL, market ve pazarlardaki satış fiyatının ise 15 TL olması bekleniyor.

SOĞAN FİYATI CEP YAKIYOR

Eskiden pazar ve manavlardan 5-10 kilo topluca alınan soğanın fiyatı artık cep yakıyor. Koşulları uygun olmayan depolarda fazla beklediği için filizlenmeye ve çürümeye başlayan soğanlar geçen yıl telef oldu. Bu yıl ise arz talebe yetişemiyor. Soğan tarımında mart ve nisan aylarının geçiş dönemi olması sebebiyle fiyatlar kat kat arttı. Soğan tarımında senede 1 ya da 2 kez hasat yapılıyor.

"BİZ DE RAHATSIZIZ"

Soğan fiyatlarının aşırı artışı hakkında mikrofon uzatılan İstanbul Halciler Derneği Başkanı Numan Dayan, "Soğanla patates, senede 1 ya da 2 kez hasat edilen ürünlerdir. Depolarda da havalar sıcak gittiği için soğanlarda filizlenmeler yaşandı. Bunda da fireler oluştu. Talep de çok olunca, arz karşılanmadı, fiyatlarda yükselme oldu" şeklinde açıklama yaptı.

"TÜRKİYE EN UCUZ PİYASALARDAN BİRİ"

Dayan, “Soğan konusunda talihsiz bir yıl geçiriyoruz diyebilirim. Soğanın bu fiyatlara ulaşmasından dolayı biz de rahatsızız. Genel sebze ve meyve piyasasına baktığımız zaman Türkiye en ucuz piyasalardan bir tanesi diyebilirim." şeklinde konuştu.

"SOĞAN ÖMRÜNDE GÖRMEDİĞİ BİR FİYAT GÖRDÜ"

Soğan fiyatları hakkında fikri sorulan hal esnafı Yetkin Yılmaz, Halde fiyatlar 18-20 lira. Sebebi de bu sene üretim az olduğu için, hava şartları soğuk gitti ve eski soğan bitti, yok denecek kadar az. O yüzden fiyatların önüne geçemiyoruz. Maliyetler de yüksek hem de verim az. Soğan ömründe görmediği bir fiyat gördü" dedi.

kuru-soan2.jpg

BAYRAM SONRASI 12 LİRAYA KADAR DÜŞER

Yılmaz, tüketicinin de zorlandığını belirterek satışların düştüğünden yakındı. Soğandan çok az kâr elde ettiklerini belirten hal esnafı "Patates soğana göre daha düşük. Şu anda onda da fiyat 7-8 lira civarında. Mal kısıtlı olduğu için üretici yüksek fiyat çekiyor. Bizim nakliye, paketleme, bir de fatura masrafımız var. Sadece onu koyuyoruz, 15-20 kuruş kar ile satıyoruz. Günlük 1 kamyon satıyorsak şu an haftada 1 kamyona düştü" dedi.

Yılmaz, fiyatların ne zaman düşeceği sorusuna ise "Bayram sonrası fiyatlar 10-12 liraya kadar çeker. Bayram sonu marketlerde satışı 15-17 lira arası olur. 1-2 hafta bu şekilde yüksek gider." şeklinde cevap verdi.

"ÇİFTÇİYİ KAYBETTİK, SOĞANDA ÜRETİM SIKINTISI VAR"


Hal esnafı Fahrettin Keleş, “Çiftçiyi kaybettikten sonra üretim kaynaklı soğanda sıkıntı var. Fiyat hemen yükseliyor. Arz talep dengesinden dolayı. Bayram sonrası 5'le 8 lira civarında halde olur. 10 lirayla 15 lira arasında pazarlarda ve marketlerde olur. Fiyat aralığı bu bantta olur" ifadelerini kullandı.


Hal esnafından Ömer Özata da, “Geçen sene talep olmadı, soğan çoktu. Bu sene de ekim olmadığından dolayı böyle oldu. Normalde soğan çöpe gitmezdi. 2-3 senedir çöpe gitmeye başladı. Şu anda soğanın fiyatı halde 18 lira. Ama sezon bitti şu anda yeni sezona başlayacağız. Bayramdan sonra soğan düşecek çünkü ekilişi var. 7-10 lira bandında olur, daha aşağısı olmaz çünkü zarar edilir. İnsanları teşvik edeceksiniz ki ekecekler" ifadelerini kullandı.


MANAVLAR DA DURUMDAN ŞİKAYETÇİ


Halden manavında satmak için soğan alan Adnan Ergin isimli bir vatandaş, “Soğan 20 lira bir de bozuk, hiç de iyi değil. Böyle ne olacak bilmiyorum, 20 liraya zor aldım. Ben 23 liradan satıyorum ama para kazanmıyorum. Soğan bitti zaten, yeni soğan çıkacak, o da 25 lira. Şimdi herkes tane tane alıyor. 30 liraya soğan kim nasıl alacak. Soğanlar da iyi değil. Satamıyoruz ben de bir çuval aldım" diye konuştu.


PAZARCILAR YENİ HASATI BEKLİYOR


"1 tane soğan 5 lira 25 kuruşa geliyor." diyen pazarcı esnafı Güray Akın “Bildiğimiz kadarıyla depolarda soğan yok diyorlar. Fiyat artışı ondan kaynaklanıyor. 25 liraya sattığımız soğanın haldeki fiyatı 21-22 arası. Bu paralara alıp 2-3 lira üstüne biz koyup öyle satmaya çalışıyoruz. Herkes bir tepki gösteriyor ama herkes de alışıyor, alışacak. Yeni hasatla birlikte o zaman anca fiyatlar esner. dedi.

Pazarcı Talat Alakoç ise, “Bu seneki mahsul geç kaldı. İçerideki ürün de yeterli değildi, erken bitti. Olay bu, büyütmeye gerek yok. Vatandaşın haklı olarak tepkisi var. 2 haftaya kadar fiyatlar düşer, yeni mahsul çıkıyor" şeklinde konuştu.


PAZAR MÜŞTERİSİ DAHA AZ SOĞAN ALIYOR


Pazar alışverişi yapan vatandaşlardan Sema Birgin, “Pazar zaten çok pahalı. Her hafta geldiğimizde pahalı. 2 hafta önce 400 liraya ortalama 1 haftalık yetecek kadar eşya aldım. En son kalan paramla 1 kilo soğan aldım. Yeşillik aldım, salatalık gibi temel ihtiyaçlar. Eskiden soğanı 5 kilodan aşağı almıyorduk şimdi sadece 2 kilo aldım." dedi.


Pazara alışverişe gelen başka bir kişi ise, “Pazarda 500 liradan aşağı para gitmiyor. Domates, salatalık aldım. Soğan 25 lira, 30 lira. Bunu soğancılara sormak lazım. Şimdi alabildiğim kadar alabiliyorum" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN