Merkez Bankası'nın faiz indirimi dünya basınında: 'Bu delilik'

Merkez Bankası'nın faiz indirimi dünya basınında: 'Bu delilik'

Merkez Bankası, politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 16'dan yüzde 15'e düşürdü. Merkez'in faiz indirimi kararı dış basında yankılanırken Amerikan Wall Street Journal'a açıklamada bulunan BlueBay Portföy Yönetimi'nden Timothy Ash, "Bu delilik, bu hareketin ve bu yıl gördüğümüz diğer tüm faiz indirimlerinin hiçbir gerekçesi olamaz. Erdoğan kendi para politikasını izliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) merakla beklenen faiz kararını açıkladı. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), yüzde 16 olan politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15 olarak belirledi. TCMB’nin karara ilişkin metninde faiz indiriminde “sınırlı alanın kullanımının tamamlanmasını” aralık ayında değerlendireceğini bildirdi.

Merkez Bankası'nın (TCMB) dünkü faiz indirimi kararı dış basının gündeminde de yer aldı. Financial Times, Amerikan Wall Street Journal, The Guardian gibi gazetelerin yanı sıra Bloomberg gibi önde gelen finans ajansları, Merkez'in bu kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz indirimi yoğun baskısı altında aldığına ve Türkiye piyasasına olan güvenin giderek azaldığının altını çizdi.

Merkez'in dünkü PPK toplantısında politika faizinin 1 puan düşürülmesinin ardından, TL dolar karşısında günlük yüzde 4'ün üzerinde değer kaybetti.

"BUNU NEDEN YAPTIKLARINI ANLAMAK GÜÇ"

Financial Times Merkez Bankası kararı sonrası Türk Lirası'nın yeni bir rekor değer kaybı yaşadığına dikkat çekerek "Bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşük borçlanma maliyetine olan takıntısının zaten aşırı olan enflasyonu daha da kötüleştireceği endişelerini artırıyor" ifadesini kullandı.

Haberde Merkez Bankası'nın artan tüketici fiyatlarının arkasındaki birçok faktörün "para politikası kontrolünün ötesinde" olduğunu ve Aralık ayında faiz indirimi döngüsünü sonlandırmayı düşünebileceğini açıkladığını aktardı.

Financial Times'a konuşan, gelişmekte olan piyasalar yatırımcısı GAM'dan Paul McNamara, "Bunu neden yaptıklarını anlamak güç" değerlendirmesinde bulundu. Salgın sonrası Türkiye ekonomisinin bazı yönleriyle umut verdiğini hatırlatan McNamara "Zayıf bir Türk Lirası için tek itici güç politikanın görünümü" ifadelerine yer verdi.

''MERKEZ BANKASI ERDOĞAN'IN YOĞUN BASKISI ALTINDA''

Merkez Bankası'nın Erdoğan'ın yoğun baskısı altında olduğunu da vurgulayan Financial Times, Erdoğan'ın, genel kabule aykırı olarak, yüksek faizin enflasyonu artırdığını savunduğunu hatırlattı.

Gazete, düşük faiz ve beraberindeki zayıf para biriminin genellikle enflasyonu daha da kötüleştirdiğini, çünkü ithal edilen ürünlerin maliyetini artırdığını ve bir kısır döngü yarattığını belirtiyor.

Financial Times, muhalefetin Erdoğan'dan bu takıntısını bırakmasını istediğini de yazdı.

"İTHALAT MALİYETİNİ ARTIRIYOR"

Merkez Bankası'nın faiz indirimi haberini paylaşan The Guardian gazetesi ise, kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirimi konusundaki baskısının ardından verildiğine vurgu yaptı.

Gazete tüketici enflasyonunun neredeyse yüzde 20 olduğunu, zayıf bir para biriminin ithalat maliyetini de yükselteceğini belirtti.

Bloomberg ise, Merkez Bankası'nın kararının fiyat istikrarını daha da tehlikeye attığı ve yabancı yatırımcının ülkenin politika belirleyicilerine olan zayıf güvenini daha da erittiği yorumunu yaptı.

Bloomberg, Türkiye'nin kararının diğer gelişmekte olan ülkelerin adımlarıyla çeliştiğine de dikkat çekti, Güney Afrika ve Meksika'nın faiz artırımına gittiğini hatırlattı.

Ajansa konuşan Dubai merkezli Ark Capital Management'tan Saed Abukarsh, "Faiz indirimi kararı siyasi amaçlı bir karar. Merkez Bankası'nın kredibilitesine duyulan her türlü güven 'kapıyı çekip çıktı'" diyor.

New York merkezli Brown Brothers Harriman & Co.'dan Win Thin, "Liranın bu hareketliliği delice ama tamamen tahminler dahilinde. Arjantin pesosundan bile kötü bir performans sergilerken yapılan bu hareket, açıkça bir beyan" dedi.

"ERDOĞAN YÖNETİMİNİ ZORA SOKUYOR"

Amerikan Wall Street Journal ise, "Türkiye'nin kur krizi ekonomiyi tehdit ediyor ve Erdoğan yönetimini zora sokuyor" başlığını atarak, "Kur krizi Türkiye ekonomisini sallıyor, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşık 20 yıllık yönetimini tehlikeye atıyor ve yıllardır ekonomik büyümenin tadını çıkaran ülkede yaşam standartlarını altüst ediyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan "kendi kendini düşüren lira Erdoğan'ın kendine açtığı bir yara" yorumuna da yer verildi.

Gazeteye konuşan BlueBay Portföy Yönetimi'nden Timothy Ash "Bu delilik, bu hareketin ve bu yıl gördüğümüz diğer tüm faiz indirimlerinin hiçbir gerekçesi olamaz. Erdoğan kendi para politikasını izliyor" diyor.

Wall Street Journal'ın haberinde, MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin Ekim ayı anketinde Erdoğan'a destek oranının bir önceki aya göre yüzde 2,5 azalarak yüzde 38,9'a düştüğüne de dikkat çekildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (12)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
12 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN