Milyonlarca EYT'li için kritik gün! Maaşı bağlanmayanlar dikkat: 25.500 TL alabilrisiniz

Milyonlarca EYT'li için kritik gün! Maaşı bağlanmayanlar dikkat: 25.500 TL alabilrisiniz

Milyonlarca EYT'linin emeklilik işlemleri devam ederken yetkililerden peş peşe yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Şuana kadar 1 milyonu aşkın EYT'li maaşlarına kavuşmuş durumda. Peki maaşlarını alamayan EYT'liler ne yapacak? Milyonlarca EYT'li için kritik gün. Maaşı bağlanmayanlar bu şartları sağlıyorsanız devlet tarafından anında 25 bin TL ödeme alabilirsiniz. Peki bu para nasıl alınacak? Şartları neler? İşte milyonlarca EYT'linin merak ettiği soruların yanıtları...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için peş peşe yeni açıklamalar yapılmaya devam ediliyor. Şuana kadar 1 milyonu aşkın EYT'liye maaş bağlanmış ve maaşlar hesaplara yatmış durumda. Maaşını henüz alamayanlar ise ne yapacaklarını didik didik araştırıyor. Peki maaşını alamayan EYT'liler ne yapacak? Milyonlarca EYT'liyi yakından ilgilendiriyor. Maaşını alamayanlar dikkat! Devlet tarafından 25 bin TL verilecek. Peki bu parayı almak için hangi şartları sağlamak gerekli? İşte detaylar

MAAŞLAR HESAPLARA YATMAYA BAŞLADI

EYT başvuruları şuana kadar 1.8 milyonu aşmış durumda. Başvurmuş ve evraklarını tamamlamış olan 1 milyonu aşkın EYT'linin maaşları toplu olarak yatmaya başladı. Özellikle Mart ayında başvurusunu yapan EYT'liler Nisan maaş farkı, Nisan, Mayıs ve Haziran maaşları ile birlikte hem Ramazan bayramı hem de Kurban bayramı ikramiyelerini toplu olarak alabilecekler. Nisan'da başvuranlar ise Ramazan Bayramı ikramiyesini kaçırmış olacak ancak diğer ödemeler kendilerine yapılacak.

hghgh-23.jpg

MİLYONLARCA EYT'LİYİ İLGİLENDİRİYOR: 25 BİN TL VERİYORLAR

Peki halen maaş alamayan EYT'liler ne yapacak? Henüz halen başvuru ya da maaşınızı alamadıysanız şu adımları yerine getirerek devlet tarafından 25 bin TL ödenek alabilirsiniz. Peki bu şartlar neler?

1- BAĞ-KUR BORCUNUZ VAR MI?

Eğer daha önceden ödenmemiş bir Bağ-Kur borcunuz bulunuyorsa emeklilik iylemleriniz durduruluyor. Bu borcu ödediğinizde başlıyor. Borcunuz olup olmadığını e-devletten öğrenebilirsiniz. Eğer borcunuz varsa şu anda yürürlükteki yapılandırmadan yararlanarak faizlerini sildirip kolayca ödeyebilirsiniz.

2- BAĞ-KUR TESCLİNİZ VAR MI?

Daha önce yapılmış bir Bağ-Kur tesciliniz yani Bağ-Kur çalışmanız var ise bunu e-devletten kontrol edin. 4B tescil kaydı bölümüne girerek kolayca bulabilirsiniz. Eğer varsa bu tescilin olduğu SGK müdürlüğü ile bir yazışma yapılıyor ve bu da süreci uzatıyor.

3- BAŞKA BİR SGK MÜDÜRLÜĞÜ'NDE DOSYANIZ VAR MI?

Başvurduğunuz SGK müdürlüğünün dışında başka bir bölgede çalışmanız var ise orada da bir dosyanız olabilir ve bu dosyaların birleştirilmesi gerekebilir. Bu da süreci uzatır.

4- GSS BORCUNUZ VAR MI?

(Bağ-Kur) Genel Sağlık Sigortası borcu olan Bağ-Kur'luların da emeklilik işlemleri yapılamıyor. Bu yüzden e-/devletten borcunuzu kontrol edip ödemeniz gerekecektir. Yapılandırma yasasından faydalanabilirsiniz.

ghghgh-2023-06-03t104431-199.jpg

5- HİZMET BİRLEŞTİRMESİ YAPILDI MI?

Farklı kurumlarda (SSK, Bağ-Kur Emekli Sandığı) çalışmaları olan EYT'lilerin bu hizmetlerini birleştirmesi gerekebilir. Bu işlemleri de takip etmeniz gerekir. Eğer hizmet birleştirilmesi yapılması gerekiyorsa bu durum da süreci uzatacaktır.

6- EKSİK GÜN YA DA YILINIZ VAR MI?

EYT'nin şartları 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olmak ve işe girişe göre 5000-5975 gün prime sahip olmak. Ayrıca erkekler için işe giriş tarihinden itibaren 25 yılın da geçmesi gerekiyor. Bu şartların tamamının gerçekleşmesi lazım.

MAAŞ ALAMAYANLAR DİKKAT!

Bütün bu işlemleri kontrol etmenize rağmen halen maaşınız bağlanmadıysa bu kez avans alma imkanınız bulunuyor. SGK'nın 2018/38 sayılı genelgesinin dokuzuncu bölümündeki maddeye göre, kuruma tahsis talebinde bulunan sigortalı ve hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, kurumca gelir ve aylık bağlanmasına hak kazandığı anlaşılan sigortalı ve hak sahiplerine yazılı talepte bulunmaları halinde, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor. Avans miktarı her üç ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin 3 katını, gelirlerde ise net asgari ücretin 2 katını geçmemek üzere kurumca belirleniyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN