Öğrencilere ucuz iPhone müjdesi! Vergi kalktı, fiyatlar düştü: İşte vergisiz iPhone fiyatları

Öğrencilere ucuz iPhone müjdesi! Vergi kalktı, fiyatlar düştü: İşte vergisiz iPhone fiyatları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim kampanyası sırasında yer alan vaatlerden biri, yükseköğrenimde eğitim gören öğrencilerin bir defaya mahsus cep telefonu ve bilgisayar alabileceği bir uygulamaydı. Seçimlerin ardından, bu vaat tekrar gündeme geldi ve üzerinde çalışmalar yapılmaya başlandı. Hükümet, öğrencilerin eğitimlerini daha verimli bir şekilde sürdürebilmeleri ve teknolojik imkanlardan yararlanabilmeleri için bu destek programını hayata geçirmek istiyor. İşte ayrıntılar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili açıklamalarını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Gençler için yükseköğrenimde olanlar için tasarlanan bu uygulama hakkında detayları aktardı. Uygulama kapsamında, gençler bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu veya bilgisayarları vergisiz bir şekilde satın alma imkanına sahip olacaklar. Bunun yanı sıra aylık 10 GB internet desteği de sağlanacak.

IPHONE VERGİSİZ FİYATLARI

iphone

Vergiler ve döviz kuru nedeniyle, ortalama bir telefon dahi oldukça yüksek fiyatlarla satılmaktadır. Bu uygulama sayesinde öğrenciler daha uygun fiyatlarla cep telefonu veya bilgisayar sahibi olabilecekler. İPhone telefonlar, piyasada büyük ilgi gören modeller arasında yer almaktadır. Ancak vergili ve vergisiz fiyatları arasında önemli farklar bulunmaktadır.

Bazı telefon modellerinin vergi tutarları şu şekildedir:

İPhone 14 512 GB modeli için ÖTV tutarı: 11.017 Türk Lirası, KDV tutarı: 5.947 Türk Lirası, TRT Payı tutarı: 1.985 Türk Lirası ve Kültür Bakanlığı payı ise 199 Türk Lirasıdır.

İPhone 14 Plus 512 GB modeli için ÖTV tutarı: 12.119 Türk Lirası, KDV tutarı: 6.541 Türk Lirası, TRT Payı tutarı: 2.184 Türk Lirası ve Kültür Bakanlığı payı ise 218 Türk Lirasıdır.

İPhone 14 Pro 128 GB modeli için ÖTV tutarı: 11.300 Türk Lirası, KDV tutarı: 6.099 Türk Lirası, TRT Payı tutarı: 2.036 Türk Lirası ve Kültür Bakanlığı payı ise 20 Türk Lirasıdır.

İPhone 14 Pro 128 GB modeline göre hesaplanan vergisiz fiyatıyla telefonun vergili fiyatı 41.999 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Vergi tutarı düşüldüğünde ise telefonun fiyatı 21.383 Türk Lirası olarak hesaplanmaktadır.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN