Pazar esnafı acı tabloyu anlattı: Vatandaş taneyle hurma alıyor

Pazar esnafı acı tabloyu anlattı: Vatandaş taneyle hurma alıyor

Ekonomi pazar esnafının da belini büktü. Sinop semt pazarında esnaflık yapan Sadık Baş, "Geçen seneki Ramazan ayı ile bu seneki Ramazan ayı arasında çok fark var. Satışlar maalesef yok. Alabilen de zaten kilogram olarak alamıyor. 5-10 liralık hatta bazen 3 liralık hurma isteyenler var. Tartıyorsun 3 tane girmiyor bile. 5 liralık hurma istiyorlar utanıyorum" dedi.

Sinop’ta pazartesi ve perşembe günleri kurulan semt pazarında esnaflık yapan pazarcılar 2022 yılı ve 2023 yılı Ramazan ayını değerlendirdi. Pazarcı esnafları artan maliyetlerden dolayı kendilerinin kâr marjlarının düştüğünü, müşterilerin ise alım güçlerinin her geçen gün daha çok düştüğünü belirtti.

'ZEYTİNİ, PEYNİRİ BULAMAYAN İNSANLAR VAR’

Olcay Karabulut şunları söyledi:

"Geçen gün bir olay yaşadım. Eve şeker lazımdı. Ben 25 yıldır evliyim sanki yeni evliler gibi çikolata almaya gider gibi eşimle beraber güle güle markete gittik. Bir şeker alalım dedik. Evde salça da yokmuş. Salça alalım dedik. 4 ekmek aldık. Bir tane de kola aldık. Bir de çay aldım. 210 lira tuttu. Ben tahminimce 110 lira tutar dedim ama 210 lira tuttu. Gülerek gittiğimiz marketten ağlayarak eve geri döndük. Keşke almasaydık dedik. Bu sene herkes oruç tutuyor Allah kabul etsin ama emin olun zeytini, peyniri, yumurtayı bulamayan insanlar var. Akşama ne yeriz diye düşünen insanlar var. 7 bin 500 lira emekli maaşı oldu ama hiç sevinmesinler. Onların önüne bir balık attılar. Onlar da o balığı yemeye çalışıyorlar. 1 kilogram balık vermek yerine, balık tutmayıöğretsinler. Soğanın kilogramı 10 liraydı, 20 lira oldu. Vatandaş bize isyan ediyor. Bizlik bir sorun yok ki. Ben eve 4 ekmekle gidebiliyorsam en mutlu insan benim. Ama vatandaşın hali duman. Yazık, günah şu vatandaşa. Yakında isyan çıkacak kimsenin haberi yok."

‘AYAKTA DURMANIN HESABINI YAPIYORUZ’

Pazarcı Sadık Baş ise şunları söyledi:

"Geçen seneki Ramazan ayı ile bu seneki Ramazan ayı arasında çok fark var. Satışlar maalesef yok. Alabilen de zaten kilogram olarak alamıyor. 5-10 liralık hatta bazen 3 liralık hurma isteyenler var. Tartıyorsun 3 tane girmiyor bile. 5 liralık hurma istiyorlar utanıyorum. 10 liralık yapıyorum ama yine 5 lira alıyorum. Maalesef geçen seneki durumla bu seneki durum yok. Harcayan harcıyor ama kalburüstü insanlar harcıyor. Pazar yerindesin kalburüstü insanları bulma şansın yok. Maalesef bunlarla idare ediyoruz. Zaten şu anda kar gütmüyoruz. Ayakta durmanın hesabını yapıyoruz. Para kazanma şansım yok. Sadece tezgah dönsün, ayakta kalalım, düşmeyelim bunun derdindeyiz. Şu anda umut görünmüyor çünkü her gün zam uygulanıyor."

‘VERESİYE ALIP PARASINI VEREMEYEN VAR’

Pazarcı Ali Ektin Duman şunları söyledi:

"Geçen seneki Ramazan’dan ayından bu seneki Ramazan ayı düşük. Vatandaşın yine alım gücü yok. Emekliye zam yapıldı ama ona göre mallar da pahaldandı. Bugün soğan oldu 25 lira. Adam evine 1 kilogram soğan alacak. 1 kilogram soğanı 2-3 günde zaten harcar. Bir daha almasının imkanı yok. Bakalım verilen zam yetecek mi? Verilen zamma göre hayat pahalı. Her şey pahalı. Müşterilerden yarım kilogram alan var. Halka da acıyoruz. Elimizden geldiği kadarıyla biz yardımcı oluyoruz. Örnek veriyorum 3 lira satacağımız üründen bazen 1 lira bile almadığımız oluyor. Bize de yazık. Müşteriye de yazık. Müşterinin parasının çıkmadığı tabi ki oluyor. Müşteri tezgaha gelip “10 lira param kaldı, daha alacaklarım var” diyor. Veresiye alıp 2- 3 hafta parasını bile veremeyen var. Kısacası gün iyi bir gün değil. Açık konuşmam gerekirse doğru dürüst hiçbir şey kazandığımız yok.”

‘VATANDAŞ 2 KİLOGRAM SOĞAN ALSA 50 LİRA YAPIYOR’

Pazarcı esnafı Ali Ar, "Bu sene hiç iyi değil. Çok korkunç rakamlar var. Soğan olmuş 22 buçuk, patates olmuş 10 lira. Bu rakamlara kimse doğru dürüst hiçbir şey alamıyor. Vatandaş Ramazan ayında gerçekten mağdur şu anda. Günden güne alım gücü düşüyor. Emekli zaten zor geçiniyor. Ev kiraları desen almış başını gitmiş. Ekonomi zaten çökmüş. Gerçekten halk şu anda zor durumda. Patates şu an 10 lira. Geçen sene 5 liraydı mesela. Geçen sene soğan 5 liraydı bu sene 22 buçuk lira. Vatandaş 2 kilogram soğan alsa 50 lira yapıyor. Vatandaşın alım gücü gerçekten yok" dedi.

Pazara alışverişe gelen Adnan Erken, "Geçen sene ile bu sene arasında en az yüzde 150 fark var. Her şey ateş pahası. Ben işletme sahibiyim. 3 günde bir Pazar yapıyoruz ama pazara nasıl geleceğimizi bilemiyoruz. Çünkü her geldiğimizde fiyatlar artıyor. 10 liradan 22 liraya çıkıyor. Biberi 30 liraya, patlıcanı 30 liraya alıyoruz. Her şey ateş pahası" diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN