Petrodolar dönemi sona erdi: Küresel ekonomide yeni dönem

Petrodolar dönemi sona erdi: Küresel ekonomide yeni dönem

Ekonomist İris Cibre, Suudi Arabistan ve ABD'nin 1973'te başlattığı Petrodolar Anlaşması'nın sona erdiğini ve bunun küresel ekonomi üzerindeki olası etkilerini sosyal medya hesabından paylaştı.

Ekonomist İris Cibre, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Suudi Arabistan ve ABD'nin 1973 yılında başlattığı Petrodolar Anlaşması'nın 9 Haziran'da sona erdiğini duyurdu. Anlaşmanın sona ermesinin küresel ekonomi üzerindeki olası etkilerini değerlendiren Cibre, bu durumun ABD Doları'nın statüsünde hemen bir kayba neden olmayacağını, ancak gelecekte önemli değişikliklerin habercisi olabileceğini belirtti.

KİPUR SAVAŞLARI VE PETRODOLLAR'IN DOĞUŞU

1973 yılında Ortadoğu'da patlak veren Kipur savaşlarına destek veren ülkelere OPEC'in ambargo uygulaması, küresel ekonomik buhrana yol açmıştı. ABD, bu buhrandan çıkış yolu olarak Suudi Arabistan'ı, daha önce reddettikleri silah satışını kabul etmeleri ve petrolü sadece Dolar ile satmaları konusunda ikna etmişti. Bu anlaşma, ABD'nin rezerv para birimi olarak güçlenmesinin yolunu açtı ve OPEC ülkelerinde biriken Dolarların ABD borçlanmalarına harcanmasını sağladı.

BRICS TOPLANTISI VE YENİ PARA BİRİMİ

Cibre, Suudi Arabistan'ın Petrodollar anlaşmasını sona erdirmesinin ardından BRICS ülkelerinin toplantısına dikkat çekti. Yaklaşan BRICS toplantısında en önemli tartışma konusunun ortak para birimi olacağını belirten Cibre, Suudi Arabistan'ın BRICS para birimi ile petrol satmaya başlaması durumunda küresel ticarette önemli değişiklikler olabileceğini vurguladı.

YENİ DÖNEMİN İŞARETLERİ

Ekonomist İris Cibre, Petrodollar anlaşmasının sona ermesinin, ABD Doları'nın hemen çökeceği veya rezerv para biriminin hemen değişeceği anlamına gelmediğini ifade etti. Ancak, bu gelişmenin Çin ve Rusya gibi ülkelerin rezerv para birimi olma yolunda adım attıklarının ve iki kutuplu bir dünya düzenine geçildiğinin açık bir ispatı olduğunu belirtti. Cibre, bu durumun küresel ekonomik dengelerde uzun vadeli değişikliklere yol açabileceğini söyledi.

whatsapp-image-2024-06-13-at-11-06-20.jpeg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN