Reuters’tan çarpıcı dolar analizi: Deprem sonrası 'stabil kur politikası' zorlanıyor

Reuters’tan çarpıcı dolar analizi: Deprem sonrası 'stabil kur politikası' zorlanıyor

Türk Lirası, iktidarın baskılamasıyla yatay bir seyirde ilerlemesine rağmen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Merkez Bankası (MB) rezervlerinde son iki haftadaki 7 milyar dolarlık düşüş, ‘stabil kur politikası’nın zorlandığını gösteriyor.

Dolar/TL kuru bir süredir iktidarın baskılamasıyla yatay bir seyirde ilerliyor. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Reuters'in analizine göre, TL'deki yatay seyre karşın Merkez Bankası rezervlerinde son iki haftada oluşan 7 milyar dolarlık kayıp, depremin "stabil kur politikasını" da oldukça zorladığına işaret ediyor

Reuters’a konuşan bankacılar, kısa vadede depremle birlikte döviz politikasında baskının süreceğinde hemfikir. Ancak uzun vadede uluslararası yardımlar kilit rol oynayacak.

Kur korumalı mevduatta yılın en büyük itfalarından birinin depremle aynı zamana denk gelmesi de dövizdeki dengeyi zorlaştıran unsurlardan biri oldu. Depremle eşzamanlı 12 milyar dolar KKM itfa edildi.

Bir bankanın döviz masası yönetici şöyle konuştu:

“Merkez Bankası uzun süredir ihracat başta olmak üzere sağladığı yeni döviz gelirlerini piyasaya yönlendirerek bir denge oluşturuyordu. Dengede bir yöne kayma olduğunda bu konuya bir düzenleme getirip yeniden bir denge sağlıyordu. Merkez Bankası bu dönemde rezervlerini ilk defa kullanmıyor… Ancak rezerv yeterliliği düşük olduğu için bu uzun süre devam ettirilemez. Bu nedenle döviz talebini düşürücü yönde adımların devamını bekliyorum.”

Merkez Bankası haftalık rezerv kayıpları, bankacıların kamu kontrollü olarak tanımladıkları mevcut politika için şaşırtıcı bir durum değil. Ama bu politikada döviz talebi, ihracat gibi sürekli döviz geliri sağlayan kanallardan finanse edildiği için ‘sürekli rezerv kaybedilmesi’ de mümkün değil.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN