Şap hastalığı etin eve girmesini zor hale getiriyor: Fiyatlar daha da artacak

Şap hastalığı etin eve girmesini zor hale getiriyor: Fiyatlar daha da artacak

İnsanlarda görülen korona virüs salgının ardından bu sefer de hayvanlarda görülen Şap hastalığı hemen hemen tüm yurda dağıldı. Türkiye Veteriner Hekimler Birliği'nden Prof. Murat Aslan, önümüzdeki günlerde görülecek olan et fiyatları hakkında uyarılarında bulundu. Prof. Aslan, salgın yüzünden et ve süt üretimi ve fiyatlarında sıkıntılar yaşanabileceğini açıkladı.

Türkiye Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Murat Arslan, Türkiye'de daha önce hiç görülmeyen bir şap hastalığı türünün hayvan varlığını tehdit edici bir hale geldiğini açıkladı. Prof. Arslan, bu durum için acil önlem alınması gerektiğini bildirirken, bunun aksi takdirde et ve süt üretiminin azalacağını fiyatlarının daha da artacağını söyledi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; SAT2 ismi verilen ve mevcut aşılara direnç gösteren salgın hastalığın güney sınırımızdan yurda girip deprem sonrası kontrollerin azalmasıyla ülkenin geniş bir kesimine yayıldığını bildiren TVHB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Murat Arslan, etin 70 derecede yarım saat pişirilmesi halinde hastalığın insanlara zarar veremeyeceğini, ancak salgının yeni bir zam dalgasına yol açabileceğini ifade etti.

Prof. Arslan, hastalığın önlenememesi halinde Kurban Bayramında et arzında da sıkıntı yaşanabileceği uyarısında bulundu.

İL İL SAYDI

Şapın düzenli aşılamayla kontrol altında tutulan bir hastalık olduğunu, Türkiye'de ilk kez görülen SAT2 türüne yönelik de 10 milyon aşı üretilerek kullanılmaya başlandığını belirten Arslan, hastalığın Niğde, Ankara, Aydın, Van, Zonguldak, Bolu, Sivas, Kars, Sinop, Burdur, Kırıkkale, Konya, Erzincan, Eskişehir, Ağrı ve Amasya'da belirlendiğini söyledi ve şu uyarılarda bulundu:

KURBAN BAYRAMI'NDA NE OLACAK?

“Salgının devam etmesi durumunda hayvan hareketleri kısıtlanması nedeniyle kurban bayramında arzda sorun yaşanabilir. Özellikle büyük şehirlere kurbanlık girişi etkilenebilir. Bakanlık ithalatla önlem almaya çalışmaktadır. Ancak ithalatın hayvancılığımız açısından daima olumsuz etkiler yaratacağı açıktır. Bu olumsuz etkilerin yansıması olarak başta et ve süt olmak üzere hayvansal ürünlerde fiyat artışlarının süreceği beklenebilir.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN