S&P, Türkiye'nin kredi notunu revize etti: Görünüm negatif

S&P, Türkiye'nin kredi notunu revize etti: Görünüm negatif

S&P Global, Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak teyit ederken görünümünü ise 'durağan'dan 'negatif'e revize etti. Foreks Haber anketinde beklenti görünüm notun değişmeyeceği yönündeydi. S&P Global'in dolar beklentisi ise bu yıl sonunda 24 lira oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak teyit etti. Kredi notu görünümünü ise 'durağan'dan 'negatif'e çevirdi.

S&P Global, negatif görünümün, Türkiye'nin kredibilitesine yönelik savunulamaz olarak kabul ettikleri parasal, mali ve ekonomik politika ortamlarından kaynaklanan riskleri yansıttığını belirtti.

Kurum değerlendirmesinde, 2022 yılı için açıklanan düşük merkezi hükümet açığına rağmen, Türkiye için diğer genel kamu sektörü risklerinin artığını belirtti.

S&P Global, şubat ayındaki depremlerin ardından yeniden yapılanmanın, Türkiye'nin GSYH'sinin yüzde 12'si kadar iç ve dış finansman gerektireceğini öngörüyor.

OLUMSUZ SENARYO

Derecelendirme kuruluşu, Türkiye'nin notu ile ilgili olumlu ve olumsuz senaryolar belirtti. Olumsuz senaryoda; Türkiye'nin finansal istikrarı veya kamu maliyesi üzerindeki baskının daha da artması durumunda, potansiyel olarak yenilenen kur değer kaybıyla bağlantılı olarak notların düşürülebileceği belirtildi.

OLUMLU SENARYO

Olumlu senaryoda; para ve finans sektörü politikalarının öngörülebilirliği ve etkinliği artarken, başta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) net döviz rezervleri olmak üzere, ülkenin ödemeler dengesi pozisyonu güçlenirse notların yükseltebileceğine işaret edildi.

YIL SONU DOLAR BEKLENTİSİ 24 LİRA

S&P Global, Türkiye'nin bu yıl yüzde 2,1 büyüdükten sonra, gelecek yıl büyümesini yüzde 2,8'e, 2025'te yüzde 3,4'e çıkarmasını bekliyor.

İşsizlik oranı için beklenti bu yıl yüzde 11,5 olurken, gelecek yıl yüzde 10,4, sonraki yıl yüzde 10,2'ye ineceği öngörülüyor.

Enflasyonda bu yıl yüzde 44,6 seviyesi görüldükten sonra, gelecek yıl yüzde 22,4'e, 2025 yılında yüzde 12,0'ye kadar gerileme olabileceği tahmin edildi.

S&P Global'in dolar/TL için beklentisi ise bu yıl sonunda 24,00, gelecek yıl sonunda 27,00 oldu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN