Teyit.org “Herkesin altında arabası var” iddiasını araştırdı: Kişi başına bir araba tekeri bile düşmüyor

Teyit.org “Herkesin altında arabası var” iddiasını araştırdı: Kişi başına bir araba tekeri bile düşmüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Ekonomik olarak battık diyenler var ya; herkesin altında arabası var” sözlerinin yankıları sürerken Türkiye'de kişi başına düşen araba sayısı mercek altına alındı. TÜİK’in kara taşıtı sayısı verileri ve 2021 Türkiye nüfusu üzerinden hesaplanınca, kişi başına düşen kara taşıtı sayısı yaklaşık 0.3. Kişi başına düşen yaklaşık otomobil sayısı ise 0.16. 2020'de AB'ye bağlı ülkelerde ise yaşayan her iki kişiye bir araba düşüyordu. Türkiye AB'de kişi başına az araç düşen ülke.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 25 Temmuz 2022’de “Ekonomik olarak battık diyenler var ya; oradan arabalar, tırlar geçmeye devam ediyor. Herkesin altında arabası var” demişti. Erdoğan'ın bu sözlerinin yankısı sürerken Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkeleri arasında kişi başına en az araç düşen ülkesi olduğu da TÜİK verileriyle ortaya çıkmıştı.

Teyit.org ise Erdoğan'ın sözleri sonrası Türkiye'de kişi başına düşen araba sayısını inceledi. Öyküm Hüma Keskin'in yaptığı incelemede ortaya çıkan sonuçlar şöyle:

*TÜİK’in 2021 sonunda paylaştığı kara taşıtı sayısı verileri ve 2021 sonu Türkiye nüfusu üzerinden hesap yapıldığında, Türkiye’de kişi başına düşen kara taşıtı sayısı yaklaşık 0.3.

*Kişi başına düşen yaklaşık otomobil sayısı ise 0.16.

*2020'de Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerde yaşayan her iki kişiye ortalama bir araba düşüyordu.

*Yine 2021 TÜİK verilerine göre her iki haneye bir otomobil düşüyor.

*Eurostat’ın verilerine göre 2020’de Türkiye'ye bin kişi başına 157 otomobil düşüyordu.

*Avrupa’da kişi başına en az otomobil düşen ülke Türkiye.

*2020’de Türkiye’de halkın yüzde 35’i otomobil satın alma imkanının olmadığını söylüyordu. Bu oran Avrupa Birliği'nde ortalama yüzde 5,8'di.

*Ülkelerin toplam otomobil sayısı, kişi başına eşit dağılmadığı için kalkınmışlık göstergesi olarak değerlendirilmiyor.

*Şu anda piyasada sıfır araç bulunamamasının sebebi, Türkiye’de alım gücünün artması değil, üretim piyasalarında yaşanan engeller.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN