12.02.2020  18:55

Türkiye her yıl 21 milyar dolar kaybediyor

Küresel çevre örgütü Greenpeace’in raporuna göre fosil yakıt kaynaklı hava kirliliği tüm dünyada 4,5 milyon prematüre ölüme, 2,9 trilyon dolar ekonomik kayba yol açıyor. Türkiye’nin hava kirliliği nedeniyle yılda kaybettiği miktar ise ortalama 21 milyar dolar.

+
-

Greenpeace’in bugün yayımladığı “Zehirli Hava: Fosil Yakıtların Bedeli” adlı rapora göre fosil yakıt kaynaklı hava kirliliğinin bir günde yarattığı küresel ekonomik kayıp 8 milyar dolara ulaştı. Bu, küresel gayri safi hasılanın yüzde 3,3’ne, yıllık 2,9 trilyon dolarlık kayıp anlamına geliyor. Raporda Çin, yıllık 900 milyar dolarla birinci, ABD 600 milyar dolarla ikinci, Hindistan ise yıllık 150 milyar dolar ekonomik kayıpla üçüncü sırada. Türkiye’nin hava kirliliği nedeniyle yılda kaybettiği miktar ise ortalama 21 milyar dolar.

TÜRKİYE'DE 40 BİN BEBEK ÖLÜYOR

Kömür, benzin, gaz gibi yakıtları kullanmak ayrıca, tüm dünyada bir yılda 4,5 milyon prematüre ölüme yol açıyor. Çocukların 40 bini beş yaşına gelmeden hayatını kaybediyor. Türkiye’de prematüre ölümlerin sayısı ise yılda ortalama 40 bin. Küresel çapta kara trafiğinin, hava kirliliği kaynaklı prematüre ölümlerdeki payı yüzde 5. Elektrik üretiminin ise yüzde 14. Trafik kaynaklı kirliliğin en çok olduğu ülkeler raporda ABD, Almanya, Rusya, Türkiye ve Japonya olarak sıralandı. Elektrik üretiminin prematüre ölümlere katkısının en yüksek olduğu ülkeler ise ABD, Rusya, Türkiye, Çin ve Japonya.

30 YIL İÇİNCE 2 DERECE DAHA ISINABİLİRİZ

Greenpeace’e göre sera gazı emisyonlarının engellenmemesi durumunda dünya, 2050’ye kadar 2 santigrat derece ısınmış olacak. Oxford Economics’in verilerine göre böyle bir durumda küresel gayri safi hasıla yüzde 2,5 ile yüzde 7,5 azalabilir. Raporda ayrıca, dünya nüfusunun yüzde 91’inin yaşadığı bölgelerde, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği hava kirliliği seviyesinin aşıldığı bilgisi yer aldı.

 

GÜNÜN VİDEOSU

İsrail cenazeye bile zulmetti

İsrail askerlerinin, abluka altındaki Gazze Şeridi''nde şehit ettikleri Filistinlinin naaşına yaptıkları zulüm kameralara yansıdı. Görüntülerde, buldozer kullanan İsrail askeri, Filistinli şehidin naaşını almaya çalışırken cesedi parçalayıp ardından sürüklüyor

DİĞER HABERLER
Elbet bir gün buluşacağız
Saatlerce kuyrukta bekliyorlar
HDP'de Mithat Sancar dönemi
Hatay'da canlı bomba alarmı
İran sınırı kapatıldı
Manisa'da şiddetli deprem
HDP kongresinde PKK'lılara saygı duruşu