Türkiye yine Avrupa sonuncusu: 10 kişiden 4'ü et-balık-tavuk yiyemiyor

Türkiye yine Avrupa sonuncusu: 10 kişiden 4'ü et-balık-tavuk yiyemiyor

Sağlıklı beslenme konusunda Avrupa’da son sıraya düşen Türkiye'de vatandaş, et ve et ürünlerine ulaşamıyor. Eurostat verilerine göre, Avrupalıların yüzde 97’si iki günde bir et, tavuk veya balık tüketiyor. Türkiye’de ise her 10 kişiden 4’ünün, iki günde bir et, tavuk ve balık tüketebilecek alım gücü yok.

En az gelir elde eden ve gelir dağılımının en bozuk olduğu Avrupa ülkeleri arasında bulunan Türkiye, sağlıklı beslenmede de Avrupa’da son sırada yer alıyor. Ülkede her 10 kişiden 4’ünün, iki günde bir et, tavuk ve balık tüketebilecek finansal gücü yok.

Avrupa Birliği’nin (AB) resmi istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, 27 üyeli AB ülkelerinde 2 günde bir et, tavuk veya balık tüketemeyenlerin oranı 2022’de yüzde 8.3 oldu. Yani Avrupalıların yüzde 91.7’si iki günde bir et, tavuk, balık tüketmekte zorlanmıyor.

Sözcü'de yer alan habere göre; Avrupa ülkeleri arasında en yüksek oranlar yüzde 22.1 ile Romanya ve yüzde 21.6 ile Bulgaristan’da görüldü. İki günde bir et, tavuk tüketmekte en az zorlanan ülkeler de yüzde 1.4 ile İrlanda ve yüzde 1.5 ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi oldu.

İKİNCİ SIRADAKİ ROMANYA'YI İKİYE KATLADI

Eurostat’ın Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) aldığı verilere göre Türkiye, aynı araştırmada AB ortalamasını 5’e katladı. Türkiye’de iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayamanların oranı olan yüzde 41.5 ile ikinci sıradaki Romanya’yı ise neredeyse ikiye katladı. TÜİK’in en güncel verilerine göre 2023’te de vatandaşların yüzde 39.2’si iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayamadığını belirtti.

Öte yandan TÜİK’in 2023 yılı verilerine göre hanelerin yüzde 58.8’i evden uzakta bir haftalık tatil masraflarını, yüzde 31.8’i beklenmedik harcamaları, yüzde 19.5’i evin ısınma ihtiyacını, yüzde 64.2’si eskimiş mobilyaların yenilenmesini ekonomik olarak karşılayamadığını ifade etti. TÜİK, göreli yoksulluk oranı ise geçen yıl yüzde 13.9 olarak açıkladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN