Türkiye’de halkın yüzde 40’ı 'aşırı kalabalık' evlerde yaşıyor

Türkiye’de halkın yüzde 40’ı 'aşırı kalabalık' evlerde yaşıyor

Dünyada konut fiyatları ve kiralarda en fazla artışın yaşandığı ülkelerin başında Türkiye geliyor. Resmi verilere göre Türkiye’de halkın yüzde 40’ı 'aşırı kalabalık evlerde' yaşıyor. Bu oran Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ortalama yüzde 18.

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) 2020 yılına ilişkin hane halkı verilerine göre Türkiye bu alanda 37 Avrupa ülkesi içinde 7. sırada yer alıyor.

AŞIRI KALABALIK EVLER NASIL HESAPLANIYOR?

Aşağıdaki şartlara uymayan bir hane aşırı kalabalık ev olarak kabul ediliyor:

• Hane halkı için en az 1 oda yoksa,

• Hanedeki çift başına bir oda düşmüyorsa

• 18 yaş üstündekilere bir oda düşmüyorsa

• 12-17 yaş arasında ve aynı cinsiyetteki iki kişiye bir oda düşmüyorsa

• Cinsiyetleri farklı ise 12-17 yaş arasındaki bir kişiye ayrı bir oda düşmüyorsa

• 12 yaş altındaki iki çocuğa bir oda düşmüyorsa

Eurostat 2020 yılı verilerine göre listenin üst sıralarında Balkan ülkelerinin olması dikkat çekiyor.

Zirvede yüzde 65 ile Karadağ var. Ardından yüzde 58 ile Arnavutluk, yüzde 53 ile Sırbistan, yüzde 45 ile Romanya, yüzde 44 ile Kuzey Makedonya ve yüzde 43 ile Letonya geliyor.

7. sıradaki Türkiye’de halkın yüzde 40’ı aşırı kalabalık evlerde yaşıyor. Bulgaristan da yüzde 40 ile ondalık fark ile Türkiye’nin arkasından geliyor.

AB ortalaması yüzde 16. Listenin sonunda ise yüzde 3 ile Kıbrıs, yüzde 4 ile Malta ve yüzde 5 ile İrlanda, Hollanda ve İngiltere geliyor.

GENÇLERDE ORAN DAHA YÜKSEK

Aşırı kalabalık evlerde yaşayanların oranı 15-29 yaş arasındaki gençlerde yükseliyor. Bu yaş grubunda Türkiye’dekilerin yüzde 52’si kabalık evlerde hayatlarını sürdürüyor. AB ortalaması ise yüzde 24.

Gençlerde de zirvede yüzde 77 ile Karadağ var. Yine Balkan ülkeleri listenin üstünde yer alırken ada ülkeleri Kıbrıs ve Malta yine son sıralarda bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de 2008 yılında 4 kişi olan ortalama hane halkı büyüklüğü son yıllarda azalarak 2020 yılında 3,30 kişiye düştü.

EV SAHİBİ VE KİRACI ORANLARI KAÇ?

Eurostat’ın 2020 yılı verilerine göre AB ülkelerinde en fazla kiracı Almanya’da. Almanya’da halkın yarısı kirada oturuyor. Türkiye’de kiracı oranı ise yüzde 42.

Türkiye bu alanda Avrupa ülkeleri içinde dördüncü sırada yer alıyor. AB genelinde kiracı oranı yüzde 30.

TÜRKİYE'DE KONUT KİRALARI NE KADAR YÜKSELDİ?

Eurostat verilerine göre 2020 ile 2021 yılları 2. çeyrek arasında Türkiye’de ev fiyatları yüzde 29,2 artarken bu oran Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ortalama yüzde 7,3 oldu. Buna göre Avrupa’da bu dönemde ev fiyatlarının en çok artış gösterdiği ülke açık ara Türkiye oldu.

Knight Frank Küresel Konut Fiyat Endeksi verilerine göre de dünyada son bir yılda konut fiyatlarının en çok arttığı ilk 10 şehirden üçü Türkiye’de çıktı. 2020 ile 2021'in ikinci çeyrekleri arasında 55 ülke ve 150 şehri içeren araştırmada İzmir, İstanbul ve Ankara ilk 10'da yer aldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN